Linux do polskiej szkoły

Software-Wydawnictwo organizuje kolejne imprezy mające zachęcić nauczycieli szkolnych do wykorzystania w programach nauczania informatyki bezpłatnej alternatywy dla oprogramowania komercyjnego. Wkrótce ma m.in. odbyć się konferencja dotycząca zastępowania w szkole pakietów biurowych Microsoftu oprogramowaniem z OpenOffice.

13 listopada w Hotelu Belwederskim w Warszawie odbędzie się konferencja "Linux w szkole". Uczestnicy seminarium będą mogli pogłębić wiedzę na temat programów edukacyjnych dostępnych dla systemu Linuks, wykorzystania pakietu OpenOffice zamiast Microsoft Office oraz przygotowania szkolnej pracowni internetowej w oparciu o Linuks i Otwarte Oprogramowanie. Podczas konferencji odbędzie się również pokaz Aurox Linux - rozwijanej przez Software-Wydawnictwo polskiej wersji Red Hat’a.

Zgodnie z założeniami organizatorów, konferencja "Linux w szkole" ma być okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami, którzy używają Linuksa w pracy z uczniami i jednocześnie inspiracją dla tych, którzy korzystają z systemów komercyjnych.

Warto dodać, że Ruch na rzecz Wolnego Oprogramowania organizuje bezpłatne kursy z zakresu obsługi systemu operacyjnego Linux dla nauczycieli informatyki. Celem kursów jest umożliwienie realizacji zadań programowych przy wykorzystaniu systemu Linux i darmowego oprogramowania. Na odbywających się raz w tygodniu zajęciach, nauczyciele zapoznają się z Linuksem od strony użytkownika stacji roboczej. Ten podstawowy kurs obejmie więc instalację, konfigurację sprzętu, obsługę aplikacji. W szkoleniach uczestniczy kilkunastu nauczycieli informatyki. Już teraz planowane jest przeprowadzenie kolejnego, bardziej zaawansowanego kursu dla tych nauczycieli, którzy chcieliby rozszerzyć swe wiadomości o Linuksie o zagadnienia administracyjne.

Jak mówi Artur Skura, członek RWO i zarazem rzecznik 7bulls.com, w Europie ma miejsce mnóstwo lokalnych inicjatyw mających na celu promocję alternatywnego i darmowego oprogramowania dla szkolnych pracowni informatycznych. "Szczególnie dużo tego typu akcji, finansowanych przez władze samorządowe, odbywa się we Francji i w Niemczech" – mówi Artur Skura.

Szczegółowy program konferencji i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronach organizatora: http://linux.com.pl/LwS/