Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Linux do polskiej szkoły

Software-Wydawnictwo organizuje kolejne imprezy mające zachęcić nauczycieli szkolnych do wykorzystania w programach nauczania informatyki bezpłatnej alternatywy dla oprogramowania komercyjnego. Wkrótce ma m.in. odbyć się konferencja dotycząca zastępowania w szkole pakietów biurowych Microsoftu oprogramowaniem z OpenOffice.

13 listopada w Hotelu Belwederskim w Warszawie odbędzie się konferencja "Linux w szkole". Uczestnicy seminarium będą mogli pogłębić wiedzę na temat programów edukacyjnych dostępnych dla systemu Linuks, wykorzystania pakietu OpenOffice zamiast Microsoft Office oraz przygotowania szkolnej pracowni internetowej w oparciu o Linuks i Otwarte Oprogramowanie. Podczas konferencji odbędzie się również pokaz Aurox Linux - rozwijanej przez Software-Wydawnictwo polskiej wersji Red Hat’a.

Zgodnie z założeniami organizatorów, konferencja "Linux w szkole" ma być okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami, którzy używają Linuksa w pracy z uczniami i jednocześnie inspiracją dla tych, którzy korzystają z systemów komercyjnych.

Warto dodać, że Ruch na rzecz Wolnego Oprogramowania organizuje bezpłatne kursy z zakresu obsługi systemu operacyjnego Linux dla nauczycieli informatyki. Celem kursów jest umożliwienie realizacji zadań programowych przy wykorzystaniu systemu Linux i darmowego oprogramowania. Na odbywających się raz w tygodniu zajęciach, nauczyciele zapoznają się z Linuksem od strony użytkownika stacji roboczej. Ten podstawowy kurs obejmie więc instalację, konfigurację sprzętu, obsługę aplikacji. W szkoleniach uczestniczy kilkunastu nauczycieli informatyki. Już teraz planowane jest przeprowadzenie kolejnego, bardziej zaawansowanego kursu dla tych nauczycieli, którzy chcieliby rozszerzyć swe wiadomości o Linuksie o zagadnienia administracyjne.

Jak mówi Artur Skura, członek RWO i zarazem rzecznik 7bulls.com, w Europie ma miejsce mnóstwo lokalnych inicjatyw mających na celu promocję alternatywnego i darmowego oprogramowania dla szkolnych pracowni informatycznych. "Szczególnie dużo tego typu akcji, finansowanych przez władze samorządowe, odbywa się we Francji i w Niemczech" – mówi Artur Skura.

Szczegółowy program konferencji i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronach organizatora: http://linux.com.pl/LwS/