Linspire wchodzi na rynek cyfrowej muzyki

Michael Robertson, były szef MP3.com i obecny prezes firmy Linspire zapowiedział na przyszły tydzień premierę nowego serwisu z cyfrową muzyką o nazwie MP3tunes. Co ciekawe, pliki w nim dostępne mają być pozbawione systemu DRM.

Oficjalna prezentacja MP3tunes odbędzie się w przyszłym tygodniu przy okazji konferencji Linspire Desktop Summit. Robertson odmówił podania szczegółów dotyczących nowego projektu. Wyraził jednak opinię, iż dodatkowe miejsca w Sieci, które pozwalają na pobieranie muzyki, mogą pozytywnie wpłynąć na konkurencję w tym sektorze rynku.

MP3tunes będzie wykorzystywać narzędzie o nazwie MP3beamer, które w opinii Robertsona pozwoli pogodzić ideę składowania muzycznych zbiorów w jednym miejscu i nieograniczoną możliwość odtwarzania plików na dowolnym urządzeniu. Były szef MP3.com jest jednak dość powściągliwy w komentarzach i na wyjaśnienie zasady działania MP3beamera przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Co ciekawe, Michael Robertson dość niepochlebnie wypowiada się o systemach zarządzania cyfrowymi prawami autorskimi (DRM). W jego opinii, jeśli użytkownik ma wybierać pomiędzy bezpłatnymi sieciami bezpośredniej wymiany plików, a zakupem pliku w sklepie muzycznym wraz z 'kajdankami', wiadomo na co się zdecyduje.

W późnych latach 90-tych serwis MP3.com był jedną z największych bibliotek cyfrowej muzyki w Sieci. W kwietniu 2000 roku jeden z amerykańskich sądów okręgowych zdecydował jednak, że serwis pogwałcił prawa autorskie umożliwiając pobieranie całych albumów. Robertson sprzedał MP3.com wytwórni Vivendi Universal, która następnie sprzedała go firmie CNET Networks.