Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Linspire wchodzi na rynek cyfrowej muzyki

Michael Robertson, były szef MP3.com i obecny prezes firmy Linspire zapowiedział na przyszły tydzień premierę nowego serwisu z cyfrową muzyką o nazwie MP3tunes. Co ciekawe, pliki w nim dostępne mają być pozbawione systemu DRM.

Oficjalna prezentacja MP3tunes odbędzie się w przyszłym tygodniu przy okazji konferencji Linspire Desktop Summit. Robertson odmówił podania szczegółów dotyczących nowego projektu. Wyraził jednak opinię, iż dodatkowe miejsca w Sieci, które pozwalają na pobieranie muzyki, mogą pozytywnie wpłynąć na konkurencję w tym sektorze rynku.

MP3tunes będzie wykorzystywać narzędzie o nazwie MP3beamer, które w opinii Robertsona pozwoli pogodzić ideę składowania muzycznych zbiorów w jednym miejscu i nieograniczoną możliwość odtwarzania plików na dowolnym urządzeniu. Były szef MP3.com jest jednak dość powściągliwy w komentarzach i na wyjaśnienie zasady działania MP3beamera przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Co ciekawe, Michael Robertson dość niepochlebnie wypowiada się o systemach zarządzania cyfrowymi prawami autorskimi (DRM). W jego opinii, jeśli użytkownik ma wybierać pomiędzy bezpłatnymi sieciami bezpośredniej wymiany plików, a zakupem pliku w sklepie muzycznym wraz z 'kajdankami', wiadomo na co się zdecyduje.

W późnych latach 90-tych serwis MP3.com był jedną z największych bibliotek cyfrowej muzyki w Sieci. W kwietniu 2000 roku jeden z amerykańskich sądów okręgowych zdecydował jednak, że serwis pogwałcił prawa autorskie umożliwiając pobieranie całych albumów. Robertson sprzedał MP3.com wytwórni Vivendi Universal, która następnie sprzedała go firmie CNET Networks.