Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Linksys łata dziurę w routerze Wi-Fi

Odkryta niedawno luka w oprogramowaniu jednego z routerów Wi-Fi Linksysa ma szansę zostać załatana. A to dzięki zaktualizowanemu pakietowi sterowników (na razie w wersji beta), który pojawił się na stronie producenta. Firma ostrzega, że dziura jest groźna - umożliwia nieautoryzowanemu użytkownikowi wdarcie się do sieci użytkownika.

Po raz pierwszy lukę w oprogramowaniu jednego z routerów Wi-Fi Linksysa zauważył niezależny ekspert Alan Rateliff II. Sprecyzował on, iż chodzi o model o symbolu Linksys WRTS54G, który obsługuje standard 802.11g. Okazało się, iż przy korzystaniu z trybu konfigurowania urządzenia z poziomu witryny internetowej i przeglądarki z wyłączoną opcją firewalla, może dojść do łatwego wtargnięcia niepowołanego gościa z zewnątrz do sieci użytkownika. Obydwa urządzenia, które testował Alan w marcu 2004 roku, posiadały sterowniki o oznaczeniu 2.02.7 i umożliwiały dostęp do konfiguracji z poziomu strony internetowej poprzez porty 80 oraz 443.

Podczas ostatnio przeprowadzanych testów z wykorzystaniem zarówno sterowników w wersji 2.02.7 jak i 2.02.2 zauważył on, iż w przypadku standardowej konfiguracji porty 80 i 443 pozostają otwarte mimo wyłączenia funkcji firewalla. Stwarza to potencjalne niebezpieczeństwo łatwego dostępu do konfiguracji routera. Nieupoważniona osoba z zewnątrz bez wiedzy użytkownika może tak zmodyfikować ustawienia urządzenia, by przesyłać przez niego spam lub atakować inne komputery w sieci. Alan Rateliff II podkreśla, iż realne zagrożenie istnieje jedynie w przypadku wyłączenia funkcji firewalla, dlatego też każdy użytkownik modelu WRTS54G powinien mieć ją włączoną.

Na zagrożenie zareagowało Cisco Systems, publikując na stronie Linksysa wersję beta nowych sterowników dla routera WRTS54G:

http://www.linksys.com/download/firmware.asp?fwid=201