Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Likwidacja polskiego oddziału MySpace

Zarząd MySpace International podjął decyzję o likwidacji polskiego oddziału serwisu i zdecydował, że pracami kierować będzie oddział w Berlinie.

9 marca polskie biuro międzynarodowego serwisu społecznościowego MySpace zostało zamknięte. Obowiązki jego pracowników, w tym byłej szefowej MySpace Polska - Izabeli Pasterz, od początku kwietnia przejmie oddział w Berlinie.

Decyzja podjęta przez szefów MySpace International tłumaczona jest centralizacją usług i przenoszenia jej w obszary, w których charakteryzuje się najbardziej dynamicznym wzrostem. Nie bez znaczenia są oczywiście względy oszczędnościowe wynikające z obecnej sytuacji spowolnienia gospodarczego.

Nie mamy wyjścia musimy pogodzić się z decyzją Zarządu firmy - powiedziała w rozmowie z Internet Standard Izabela Pasterz. Uważam jednak, że nasze działania, realizowane na wielu płaszczyznach onlinowo-offlinowych, świadczą, że wykonaliśmy naprawdę dobrą robotę. Nauczyliśmy polskich muzyków jak korzystać z MySpace i jak umiejętnie za jego pośrednictwem promować własną twórczość oraz zdobywać fanów. Działaliśmy tylko 4 miesiące - nie każdy regionalny oddział MySpace może pochwalić się podobnymi wynikami.

Co takiego zrobiło MySpace dla polskiej muzyki? Jako pierwszy serwis o profilu muzycznym mieliśmy własną scenę na Off Festiwalu, tylko użytkownicy MySpace uczestniczyli w konkursie na remix piosenki Fisz&Emadego, którego zwycięzca trafi na płytę wydaną przez artystów, podobnie z Cool Kids of Death. To u nas DJe ścigali się w konkursie o występ na rynku w Krakowie podczas Sylwestra, to na MySpace fotograficy z 5 krajów mogą wygrać indywidualną wystawę w trakcie Miesiąca Fotografii w Krakowie, przykładów mogę mnożyć w nieskończoność, żałuję tylko że nie możemy dokończyć tego co mieliśmy zaplanowane - wylicza była szefowa MySpace Polska.

Rzut oka na wyniki Megapanelu PBI/Gemius z września 2008 r. (a więc przed otwarciem oddziału polskiego), kiedy serwis przyciął 850 tys. użytkowników i grudnia 2008 (960 tys. real users) pozwala zauważyć wzrost popularności MySpace wśród polskich internautów.

Pojawiającym najczęściej się w obiegowej opinii wytłumaczeniem zamknięcia polskiego oddziału MySpace, jest nie sprostanie wyzwaniu jakie postawiła serwisowi Nasza-Klasa (8,4 mln real users wg grudniowego Megapanelu PBI/Gemius).

Nie zgadzam się z tak postawioną tezą - mówi Izabela Pasterz. Nigdy, i od samego początku zawsze to podkreślaliśmy, nie było naszym celem konkurowanie z NK, to nie nasz target. Mieliśmy przede wszystkim wykorzystywać społecznościowa siłę do promowania muzyki i uważam, że jako 4-osobowy oddział regionalny działający oficjalnie zaledwie od 22 października wywiązaliśmy się z tego zadania bardzo dobrze. Wierzę że daliśmy solidne podstawy pod rozwój tego serwisu i najważniejsze, pokazaliśmy użytkownikom i artystom jak wykorzystać potencjał MySpace.

Czy rozpoczęte działania, imprezy i cykliczne eventy związane z promowaniem polskich artystów w MySpace będą kontynuowane? Wierzę, że tak - mówi Izabela Pasterz. Oddział w Berlinie ma świetny i prężny zespół, który powinien zagwarantować odpowiednie wsparcie lokalnym inicjatywom.

Polski oddział Myspace podzielił losy zamkniętego w ubiegłym roku oddziału holenderskiego, a także zlikwidowanej miesiąc temu filii koreańskiej.