Licytacja UMTS ruszyła w Niemczech

Dzisiaj w Niemczech rozpoczął się przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS). Rząd niemiecki zamierza rozdysponować od czterech do sześciu 20-letnich licencji i zarobić na tym około 28 miliardów dolarów.

Licytacja rozpoczęła się od 100 milionów marek niemieckich (ok. 48 milionów dolarów) za licencję. Do przetargu stanęło siedem firm i konsorcjów: T Mobil - komórkowa spółka narodowego operatora Deutsche Telekom, Mannesmann, E-Plus – konsorcjum holenderskiego KPN i operatora z Hongkongu Hutchison Whampoa, Viag Intercom – spółka British Telecommunications, niemieckiej energetyki i norweskiego operatora Telenor, Mobilcom, Debitel oraz grupa 3G – spółka hiszpańskiej Telefoniki i fińskiego operatora Sonera.

Optymistycznie nastawieni analitycy przewidują, że niemiecka licytacja może przynieść o wiele więcej pieniędzy niż brytyjska, na której rząd zarobił około 34 miliardów dolarów. Sceptyczni analitycy przypominają licytację holenderską, która skończyła się nagle i przyniosła czterokrotnie mniejsze zyski od spodziewanych. Rząd holenderski zarobił jedynie 2,5 miliarda dolarów.