Liberty w portfelu Innova Capital

9 mln USD zainwestuje Innova Capital w bytomską firmę Liberty Poland, która rozpoczęła działania w sektorze zaawansowanych technologii.

Innova Capital, która zarządza dwoma funduszami inwestycyjnymi w Europie Środkowo-Wschodniej zdecydowała się w lutym na zainwestowanie 9 mln USD w firmę Liberty Poland. W zamian za to fundusz obejmie mniejszościowy pakiet akcji, którego wielkość jest jeszcze przedmiotem negocjacji. Fundusz zamierza wyjść z inwestycji w ciągu 3-4 lat, przez upublicznienie Liberty lub wprowadzenie inwestora strategicznego. Nie będzie raczej poszukiwać dla Liberty Poland drugiego inwestora. Do tej pory Innova Capital zainwestowała 130 mln USD w 22 spółki.

Liberty posiada dużą sieć salonów sprzedaży telefonów komórkowych (ponad 90) a od pewnego czasu inwestuje w system pozycjonowania GPS, produkcję oprogramowania dla m-commerce i budowę sieci „kiosków internetowych” (do 2003 r. ma być ich 800 w całej Polsce). 9 mln USD pozyskane od Innova Capital, wraz z funduszami własnymi Liberty, sfinansuje te operacje. Jak uważa prezes Wiesław Wiśniewski środki te - na aktualnym etapie inwestycji - są całkowicie wystarczające. Dzięki nim zostanie m.in. podniesiony w ciągu 3-4 miesięcy kapitał akcyjny L2 Mobile.com (z 1,1 mln zł do 8 mln zł), w której Liberty posiada udziały, a która zajmuje się produkcją aplikacji dla systemów telefonii bezprzewodowej.

Liberty chciało zadebiutować na giełdzie, ale wobec dekoniunktury zrezygnowało z tych zamierzeń. „Na giełdzie szukaliśmy pieniędzy na inwestycje a trudno teraz liczyć na ich zdobycie” - mówi Wiesław Wiśniewski. - „Moglibyśmy w zasadzie sami finansować nasze działania, ale współpraca z Innova Capital gwarantuje nam szybszy rozwój.”

W roku 1999 Liberty Poland zaksięgowało 63 mln zł obrotu i 10 mln zł zysku, natomiast w 2000 odpowiednio 83 mln zł obrotu