Lepsza druga połowa

W pierwszej połowie roku sprzedano ok. 400 tys. komputerów. Producenci liczą, że uda się pobić ubiegłoroczny rekord miliona sprzedanych PC.

Po pierwszych sześciu miesiącach na polskim rynku PC osłabła nieco pozycja zachodnich producentów na korzyść firm krajowych. Zbyt wcześnie jest by twierdzić, że to trwały odwrót od tendencji panującej w ostatnich latach. "Firmy zagraniczne tradycyjnie wypadają gorzej w pierwszej połowie roku. Dopiero w III i IV kwartale rozstrzygane są przetargi organizowane przez klientów korporacyjnych, którzy są największymi ich odbiorcami" - mówi Piotr Pągowski, prezes zarządu polskiego oddziału Intela, największego dostawy procesorów.

Największy tegoroczny przetarg obejmuje dostawę kilkunastu tysięcy komputerów na zamówienie Telekomunikacji Polskiej SA. Wartość kontraktu szacowana jest na ponad 80 mln zł. Wprawdzie przetarg rozstrzygnięto jeszcze w lipcu, ale TP SA nie godzi się na ujawnienie zwycięzcy. Nieoficjalnie mówi się, że wielkim wygranym jest Dell Computer, ale przedstawiciele firmy odmawiają komentarzy. Jeśli informacja potwierdzi się, znacznie poprawiłyby się notowania Della, który w pierwszym półroczu osiągnął gorsze wyniki niż przed rokiem.

"Wiele wskazuje na to, że druga połowa 2002 r. będzie znacznie lepsza. Już w czerwcu obserwowaliśmy ożywienie na rynku, które miejmy nadzieję, przełoży się na wzrost popytu na sprzęt i rozwiązania informatyczne" - mówi optymistycznie Dariusz Fabiszewski, prezes zarządu Fujitsu-Siemens Computers.

Według wstępnych szacunków, w pierwszej połowie tego roku sprzedano w Polsce ok. 400 tys. komputerów, a więc o ok. 10 proc. więcej niż przed rokiem. Pozwala to prognozować, że również w tym roku Polacy kupią ponad milion komputerów. W przeciwieństwie więc do tego, co dzieje się na większości rynków światowych, w Polsce sprzedaż nadal rośnie.

Nie jest niespodzianką, że na pierwszym miejscu wśród producentów znalazł się nowy Hewlett-Packard, powstały z połączenia HP i Compaqa. Nie jest również niespodzianką, że firma przechodząca głębokie zmiany organizacyjne zanotowała spadek o 5%.

Wśród firm, które osiągnęły największy wzrost sprzedaży w pierwszych dwóch kwartałach znalazły się

(wzrost o 103%) i JTT Computer (34%). W przypadku IBM chodzi zapewne o jeden duży kontrakt na kilka tysięcy PC. Z kolei sukces JTT to zapewne efekt przejęcia części rynku należącej do Optimusa. Nowosądeckiej firmie (spadek o 24%) nie sprzyjają ostatnie zmiany organizacyjne i przeciągające się oczekiwanie na decyzje dotyczącą nowej strategii. Optimus raczej będzie musiał skorygować ambitne prognozy sprzedaży 76 tys. sztuk PC do końca roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku firma sprzedała mniej niż 20 tys. komputerów.