Legenda rocka progresywnego udostępni płytę w sieciach P2P

Zespół Marillion, jeden z najbardziej cenionych zespołów nurtu progresywnego rocka, zamierza udostępnić swój najnowszy album za pośrednictwem sieci bezpośredniej wymiany plików w Internecie. W ten sposób płytę będzie oczywiście można pobrać za darmo. "Chcemy spróbować nowych rzeczy i zobaczyć, co się stanie" - deklaruje klawiszowiec zespołu, Mark Kelly.

Najnowszy album Marillion zatytułowany jest "Happiness is the Road" - jest to 15. studyjne wydawnictwo tej brytyjskiej grupy, która w 2009 r. obchodzić będzie 30. urodziny. Oficjalna premiera dwupłytowego albumu zapowiedziana jest na 20 października br.

Jak ujawnił M. Kelly na łamach serwisu BBC, zespół do niedawna czuł się odporny na spadek sprzedaży płyt CD, wywołany popularnością sieci P2P (być może wynika to z profilu fana muzyki Marillion, który, jako osoba nieco starsza, woli kupić płytę niż ją pobrać). M. Kelly mimo udostępnienia płyty w Internecie wyraża nadzieję, że edycja CD albumu znajdzie nabywców. Oczekiwania muzyka mogą zostać spełnione - zespół posiada lojalnych i oddanych fanów.

Kiedy użytkownik pobierze album i zechce go odtworzyć po raz pierwszy, na ekranie monitora ujrzy komunikat zachęcający do przesłania zespołowi swojego adresu poczty elektronicznej. W ten sposób będą mu wysyłane oferty kupna biletów na koncerty grupy oraz innych związanych z marką Marillion gadżetów (koszulek, plakatów, itp.).

Marillion dołącza do grupy twórców, którzy od jakiegoś czasu eksperymentują z nowym modelem dystrybucji swojej twórczości, jakim jest udostępnianie albumów w Internecie - na ten krok zdecydowały się już m.in. grupy Radiohead i Nine Inch Nails.