Legalna muzyka na topie

Liczba plików audio pobranych legalnie z internetowych serwisów muzycznych potroiła się w pierwszym półroczu 2005 r. - wynika z danych przedstawionych przez Międzynarodową Federację Przemysłu Muzycznego (IFPI).

Przez pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku w internetowych sklepach muzycznych kupiono w sumie ponad 180 mln piosenek - czyli ponad trzykrotnie więcej niż w pierwszej połowie 2004 r. (kiedy to ich sprzedaż wyniosła 57 mln). Co więcej, od stycznia do czerwca 2005 r. legalnie pobrano z Sieci więcej piosenek niż w całym ubiegłym roku (kiedy to liczba pobrań osiągnęła 157 mln).

Przedstawiciele IFPI tłumaczą, iż tak gwałtowny wzrost popularności legalnych serwisów muzycznych możliwy był dzięki popularyzowaniu się szerokopasmowego dostępu do Internetu (niezbędnego do komfortowego korzystania z tego typu usług) oraz bezpardonowej walce z piractwem internetowym).

"To dowód na to, że internauci zaczynają rezygnować z korzystania z nielegalnych serwisów i decydują się na pobieranie legalnej muzyki. Nie ma znaczenia czy powodami tych decyzji jest obawa przed konsekwencjami prawnymi, czy uszkodzeniem komputera przez niektóre sieci P2P - tak czy inaczej, to dobra wiadomość dla całego przemysłu muzycznego" - skomentował John Kennedy, prezes IFPI.