Last.fm płatne w Polsce

Dziś na oficjalnym blogu Last.fm pojawiła się informacja, że w niektórych krajach wprowadzone zostaną opłaty za korzystanie z usług tego serwisu. Niestety również w Polsce.

Last.fm zdobył popularność dzięki unikalnemu połączeniu cech radia i serwisu społecznościowego. Jego najważniejszym atutem jest możliwość słuchania muzyki ulubionych artystów oraz poznawania nowych dzięki opcjom rekomendacji. Obecnie za pośrednictwem stacji Last.fm wysłuchać można ponad 7 mln utworów muzycznych.

Wywodzący się z USA serwis zdobył popularność na całym świecie, obecnie posiada 12 wersji językowych. W samej Polsce liczba użytkowników Last.fm wyniosła w grudniu ok. 700 tys. (wg Megapanel PBI/Gemius).

Liczba ta może już wkrótce ulec zmianie. Na Last.fm zostanie wprowadzona opłata za nieograniczone słuchanie muzyki za pomocą serwisu w wysokości 3 euro za miesiąc. Użytkownicy będą mieli najpierw możliwość skorzystania z wersji testowej (30 utworów), która - jak wierzą twórcy serwisu - zachęci ich do uiszczenia opłat za bezlimotowe słuchanie muzyki. Wszystkie inne usługi (scrobbling, rekomendacje, biografie, materiały wideo itp). pozostaną bezpłatne.

Wprowadzenie opłat tłumaczone jest koniecznością opłacania artystów, których muzyka odsłuchiwana jest w Last.fm, a także usprawnianiem serwisu.

Opłata nie zostanie wprowadzona w USA, na Wyspach i w Niemczech.