Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Prezentujemy najnowsze, kwietniowe wyniki popularności tematycznych witryn internetowych odwiedzanych przez polskich internautów. Wyniki pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius. Informujemy, że za przydział serwisów do 12 kategorii tematycznych odpowiada Rada Badania Megapanel PBI/Gemius. Internet Standard jako pierwszy w Polsce publikuje te wyniki. Kozaczek.pl, Shvoong.com, peb.pl to niektóre z nowych serwisów, które pojawiły się w najnowszym zestawieniu.

Wyniki badania Megapanel są zawsze prezentowane z dwumiesięcznym opóźnieniem, powodem jest m.in. potrzeba integracji danych o liczbie internautów pochodzących z badania ankietowego SMG/KRC Nettrack z wynikami panelowymi i pochodzącymi z badań site-centric.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Na razie nie widać efektów wprowadzenia serwisu tvn24.pl. "Stacje TVN", w ramach których występuje ten silnie promowany na antenie TVN24 serwis spadły z 6 miejsca w marcu, na 8 w kwietniu, tracąc 3 pkt. procentowe zasięgu. Swoje 11 miejsce utrzymuje Dziennik.pl, który w stosunku do poprzedniego miesiąca ma właściwie ten sam zasięg 4,8%, z taki wynikiem ciężko mu będzie zagrozić pozycji Gazeta.pl, portalu, którego sekcja informacyjna docierała w kwietniu do 18,13% polskich internautów.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Kultura i Rozrywka

Bez zmian w pierwszej siódemce witryn. Maxior.pl nieznacznie wyprzedził Filmweb.pl i trafił na ósmą pozycję. Serwis Google Video spadł o dwa oczka w dół, ze stratą 1,9 pkt proc. Warto dodać, że Google Video nie jest już serwisem wideo, a wyszukiwarką plików filmowych w internecie. Tym samym Google postawiło na YouTube.com, które w kwietniu przynajmniej raz odwiedziło 28,97% polskich internautów.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Motoryzacja

Z 5 w marcu, na 3 w kwietniu awansowały serwisy motoryzacyjne Grupy Gratka, ich zasięg zwiększył się nieznacznie, jednak przyczynił się do tego spadek zasięgu u konkurentów - Onetu i WP.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Nie zmienił się układ w pierwszej dziewiątce witryn. Bardzo wysoki wzrost - z 17 miejsca w marcu, na 10 w kwietniu odnotował serwis Expander.pl.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Niewielkie spadki zasięgu odnotowały serwisy znajdujące się w czołówce. Serwis Murator nadal nie jest objęty audytem site-centric. Dlaczego nie decyduje się na audyt? Można spekulować, że po objęciu audytem pozycja serwisu byłaby gorsza. O 5 oczek w dół spadły serwisy Interii, jednak z nieznaczną stratą 0,3 pkt. procentowego.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Edukacja

Bardzo duży wzrost odnotowały serwisy edukacyjne Gazeta.pl - z 15 pozycji w marcu z zasięgiem 3,26%, na 7 w kwietniu, przy zasięgu 5,40%. Tym samym serwisy Gazety wyprzedziły sekcje edukacyjne portalu Interia.pl. W tej kategorii nawet największy gracz nie może się jednak równać z Wikipedią, której zasięg jest ponad dwukrotnie większy niż znajdującego się na drugim miejscu Onetu.

Ciekawostką jest serwis społecznościowy shvoong.com, w którym można znaleźć streszczenia książek i artykułów (również naukowych). Serwis jest dostępny w 36 wersjach językowych, w tym polskiej. Został założony przez 2 Izraelczyków. Warto też odnotować, że autorzy publikujący streszczenia i recenzje na shvoong.com mogą zarabiać.

Kwietniowy ranking serwisów tematycznych