Kwietniowe wyniki Megapanelu: Allegro o oczko w dół

Ciekawe przetasowanie miało miejsce wewnątrz megapanelowej dwudziestki - Interia przeskoczyła Allegro, które spadło o oczko niżej, czyli na 6. pozycję. Tym samym Interia jeszcze bardziej zwiększa dystans do o2.pl, które przecież jeszcze nie tak dawno wyprzedziło portal Tomasza Jażdźyńskiego. Tlen.pl spada na czwarte miejsce w rankingu komunikatorów, ustępując pola Windows Live Messenger.

Kwietniowe wyniki Megapanelu: Allegro o oczko w dół
W kwietniu nie są widoczne efekty podpisania przez Interię umowy z Chomikuj.pl, na podstawie której portal rozszerzył swój zasięg o zasięg partnera.

Tym samym Interia nie zwiększyła w kwietniu ani liczby użytkowników, ani też liczby osłon - wskaźniki te zmalały. Zasięg zmniejszył się w granicach błędu statystycznego, o 0,14 punktu procentowego. Jak to możliwe, skoro Chomikuj było już w kwietniu podpięte do Interii i teoretycznie zasięg portalu powinien się zwiększyć?

Lekki spadek zasięgu zaliczył też Chomikuj.pl, gdyż w kwietniu serwis odwiedziło o ok. 230 tys. osób mniej niż w miesiącu poprzednim. Zasięg serwisu oscyluje w tym roku w granicach 1,8 mln - 2 mln użytkowników

Jako ciekawostkę dodajmy, że nie zabłysnął też należący do Interii 1kwietnia.pl. Serwis, który (przynajmniej teoretycznie) największą popularnością powinien cieszyć się właśnie na początku kwietnia.

Mimo tego, że Interii nie przybyło nowych użytkowników to i tak awansuje ona o oczko w tabeli i plasuje się na 5. pozycji, czyli na miejscu od dłuższego czasu zarezerwowanym tylko dla Allegro. Największa platforma aukcyjna traci w kwietniu ok. 185 tys. użytkowników, i 1,16 punktu procentowego zasięgu, który wynosi teraz niecałe 50 proc.

Od kwietnia dla Grupy Allegro rozpoczął się okres wewnętrznych, wiosennych porządków - niektóre serwisy i projekty znikły z horyzontu, pojawiły się inne. Kulminacją tego procesu było odnowienie strony głównej Allegro.pl na początku maja.

Nagły spadek (choć oczywiście bardzo nieznaczny) popularności Allegro jest pewnym przerwaniem dobrej passy serwisu, która ciągnęła się od początku tego roku. Od analogicznego okresu w zeszłym roku liczba użytkowników Allegro wzrosła aż o 10 proc.

Niewykluczone, że za miesiąc, w maju, przewaga Interii nad Allegro umocni się. Będzie to pierwszy pełny miesiąc z Chomikuj.pl. W maju portal przejął też serwis Maxmodels.pl.

Z pierwszej dwudziestki Megapanelu wypada Grupa IDG, które miesiąc wczesniej znajdowała się na 17. pozycji.

Spory spadek odsłon na Naszej-Klasie. W porównaniu z majem serwisowi ubyło ok. 2,6 mld odsłon. NK nie jest tu jednak wyjątkiem, ponieważ w kwietniu straciły też inne serwisy.

Podobnie jak w rankingu odsłon, także i w zestawieniu stworzonym wg kryterium czasu nastały spadki. 16 mln godzin mniej użytkownicy przeznaczyli na korzystanie z produktów koncernu Google. Interia wyprzedza o2.pl, paradoksalnie dzięki temu, że straciła mniej czasu niż konkurent.

Spora zmiana zaszła w rankingu komunikatorów. Należący do o2.pl Tlen.pl spada na czwarte miejsce, ustępując pola komunikatorowi Windows Live Messenger. Tlen nieznacznie stracił też zasięg, WLM zaś zyskał niecały punkt procentowy.