Kupuj Netię

Jeżeli główny akcjonariusz nie dofinansuje Netii, w pierwszej połowie przyszłego roku spółka będzie musiała ogłosić upadłość. Wcześniej wartość jej akcji może dwukrotnie wzrosnąć.

W ciągu ostatnich miesięcy kurs akcji Netii spadł z kilkunastu złotych do ok. 2 zł, notując nawet 30-proc. przecenę dziennie. W ubiegłym roku spółka miała blisko półmiliardową stratę netto, a wszystko wskazuje na to, że w roku bieżącym strata będzie o połowę wyższa. Ponadto akcjonariuszy niepokoi bierna postawa głównego udziałowca, szwedzkiej Telii.

Spółka ta posiada ponad 47% akcji polskiego operatora telekomunikacyjnego i giełdowi gracze oczekiwali, że zareaguje na gwałtowny spadek kursu, zapewniając dalsze finansowanie Netii. Tak się jednak do dzisiaj nie stało. Analitycy z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska stwierdzili, że w przypadku braku dokapitalizowania przez głównego akcjonariusza Netia będzie zmuszona w pierwszym półroczu przyszłego roku ogłosić upadłość. Nie przeszkadzało im to jednak w zarekomendowaniu na początku października spekulacyjnego kupna akcji. Prawdopodobnie dzięki temu od poniedziałku kurs akcji rośnie nawet o kilkanaście procent. Zdaniem analityków ma on szanse dojść do 4 zł.