Kup 100 fanów na Facebooku - szybko i tanio!

Kto powiedział, że na Allegro nie można sobie kupić wszystkiego? Jednym z najnowszych towarów są fani na Facebooka. Jeden fan kosztuje 20 gr.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników Facebooka, rośnie zainteresowanie tym kanałem promocji wśród firm. Pytanie jednak, jak szybko dotrzeć do konsumentów na Fb? Można ich kupić.

Dosyć nietypowa aukcja pojawiła się na Allegro. - "Chcesz, żeby Twoja firma/marka/strona stała się bardziej popularna? Po prostu kup fanów swojej marki na Facebooku!" - zachęca sprzedawca. Cena za jednego fana to 20 gr. Za 100 fanów zapłacimy 20 zł, a za 1000 - 200 zł, itd. Oferent deklaruje, że 100 fanów może zdobyć dla klienta już w 24 godziny, 1000 fanów - 10 dni.

Co ciekawe, pozostałe aukcje sprzedawcy nie wskazują raczej, że jest on ekspertem w dziedzinie social media. No chyba, że stół frezerski uchylno-obrotowy i urządzenie do sprawdzenia geometrii korbowodów to obecnie podstawowe narzędzie marketera.

Kup 100 fanów na Facebooku - szybko i tanio!

Pierwsza strona w Digg

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek handlu fanami. Pierwszą firmą, która zajęła się sprzedażą fanów jest australijska uSocial. Firma oferuje paczki liczące od 1000 do 10 tys. fanów. Ceny wahają się od 177 dol do 1167 dol.

Jak działa uSocial? Firma posiada bazę użytkowników na Facebooku, do której wysyła zaproszenia w imieniu klienta.

USocial nie ogranicza się do Facebooka. Może także załatwić śledzących na Twittera czy pierwszą stronę na Digg, Delicious czy Yahoo Buzz. Jak podają niektóre źródła, Twitter starał się zamknąć uSocial oskarżając firmę o spamowanie swoich użytkowników. Podobne działania podjął Digg.

Oczywiście kilka kwestii w tym biznesie jest mocno dyskusyjnych. Skąd pewność, że fani są aktywnymi użytkownikami Facebooka, a nie fikcyjnymi kontami. Poza tym, tylko niewielki procent z 1000 kupionych fanów może rzeczywiście być zainteresowany wchodzeniem w interakcję z twoją marką. Jest jeszcze kilka innych potencjalnych niebezpieczeństw.

Jak na razie sprzedawca z Allegro chwali się 50 zadowolonymi klientami.

Co jeszcze?

Są też inne, bardziej kreatywne (i pewnie droższe) niż kupowanie fanów sposoby. Profil wyszukiwarki Bing w ciągu jednej doby zwiększył ponad trzykrotnie liczbę fanów na Facebooku. Jaki był sekret tego przyrostu? Użytkownikom serwisu Facebook.com zaproponowano bardzo prostu układ: "zostań fanem Bing, a w zamian dostaniesz 3 monety do wykorzystania w FarmVille".

W historii FB istnieją też przykłady zachowań odwrotnych. Kilka miesięcy temu firma Burger King oświadczyła, że każdemu, kto skasuje co najmniej dziesięciu swoich znajomych na Facebook, przyzna darmowego Whoppera (jedna z kanapek).