Kuchnia Onet - rozmowa z Łukaszem Wejchertem na temat ostatnich zmian personalnych

Ostatnie zmiany kadrowe w Onet.pl wywołały prawdziwą burzę w komentarzach na Internet Standard. O przyczyny zwolnień, dalszą strategię Onetu oraz o ludziach, którzy zostali poza "domem" rozmawiamy z Łukaszem Wejchertem, prezesem Onet.pl.

Kuchnia Onet - rozmowa z Łukaszem Wejchertem na temat ostatnich zmian personalnych
Skąd zwolnienia w Onecie? Chodzi mi tu zwłaszcza o takie osoby jak Marek Soból, Michał Bonarowski, Marek Kapturkiewicz. Pod artykułem, w którym opisujemy to zdarzenie rozpętała się prawdziwa burza w komentarzach.

Powiem tak - my przez ostatni rok, a nawet dłużej, robiliśmy restrukturyzację w Onecie. Pamiętajmy, że jeszcze 5 lat temu Onet zatrudniał niewiele ponad 200 osób, a jego przychody oscylowały w okolicy 50 milionów złotych. Dla porównania teraz mamy ponad 800 osób, a przychody za 2008 r. wyniosły 174 miliony złotych. To pokazuje skalę wyzwań, przed którymi stoimy.

Zmiany personalne, to bardzo poważne, emocjonalne czasami decyzje, ale trzeba takie decyzje podejmować, aby osiągać długofalowy sukces. Plotki, które się z tym wiążą są nie potrzebne, ponieważ jeżeli robimy cos we własnej kuchni za bardzo nie chcemy o tym mówić na rynku. Ale jak rozmawiałem np. z Markiem Sobolem, gdy byliśmy razem na piwie, Marek stwierdził to samo.

Kuchnia Onet - rozmowa z Łukaszem Wejchertem na temat ostatnich zmian personalnych

Ciekawe, że te zmiany dotyczą akurat gwiazd portalu.

Ludzie próbują dorobić jakąś teorię do tych wydarzeń, drugie dno. Nie ma takiej teorii. Proszę postarać się zrozumieć prostą zależność - świat się zmienia, Onet się zmienia, struktury się zmieniają i w ten sposób również zespół się zmienił.

A wszystko to dlatego, że chcemy wciąż się rozwijać tak dynamicznie, jak w przeszłości i mamy jasną wizję tego rozwoju. To są różne osoby i różne konteksty, ale zgadzam się, że to osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej, które przepracowały w Onecie wiele lat.

Czy zmiany na tych stanowiskach pociągną za sobą zmiany w strukturze, zmiany organizacyjne?

Największe zmiana strukturalne wdrożyliśmy w grudniu wraz z nowa struktura organizacyjną, a kolejne będziemy komunikować we właściwym czasie.

Czy mimo wszystko zmiany nie są na pewno związane z cięciem kosztów?

Niemal codziennie, również w InternetStandard można przeczytać o idących w setki osób zwolnieniach. Zestawmy te informacje ze skalą ostatnich zmian w Onecie. Co do kosztów, to nie znam managera odpowiedzialnego za swój biznes, który nie patrzy na koszty.

Jaka była dotychczasowa strategia Onetu, jaka będzie teraz?

Strategia to bardzo szerokie pojęcie...

Czy powstaną nowe serwisy?

Tak, ale jak na razie nie chciałbym zdradzać szczegółów. Na pewno będzie znacznie większa integracja z TVN, tak żeby wykorzystać te zasoby, które mamy.

No właśnie, już teraz duża część ruchu na portalu Tvn24,.pl pochodzi z Onetu. Czy nie zabiera wam to trochę użytkowników? Bo trudno nie zauważyć, że Tvn24.pl rośnie w cały czas w siłę - wg Megapanelu ma prawie 2 mln real users.

Dzięki prostemu zabiegowi wymiany tylko jednego linku między Onetem a TVN24.pl ten drugi rośnie, ale to nie ma znaczenia, bo jesteśmy w jednej grupie, w której jest jeden on-line. Staramy się tak pozycjonować nasze produkty, żeby jak najlepiej się uzupełniały i chcemy do maksimum wykorzystać wszelkie płynące z tego synergie.

Co oznacza synergia w grupie?

W kontekście wspomnianych serwisów informacyjnych, powiedziałbym, że wiadomości na Onecie to jest Yahoo News, a TVN24.pl to jest CNN.