Która porównywarka cen jest "najlepsza"?

Czy najpopularniejsza porównywarka cen jest jednocześnie tą najbardziej intuicyjną, łatwą w obsłudze oraz funkcjonalną? Postaraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem pięciu najpopularniejszych porównywarek cen (wg Megapanel PBI/Gemius) oraz opiniami ekspertów, którzy wybrali porównywarkę najlepszą pod kątem usability.

Ceneo.pl

Która porównywarka cen jest "najlepsza"?
Gdy 20 proc. polskich internautów porównuje ceny towarów w sklepach on-line, robi to właśnie na Ceneo.pl. Tym samym wchodząca w skład Grupy Allegro porównywarka jest najpopularniejszym tego typu serwisem w naszym kraju. Bo który e-konsument nie był jeszcze na Ceneo.pl?

Pierwsza pozycja wśród porównywarek cen nie może dziwić - przecież Ceneo.pl jest jedną z dwudziestu największych witryn w Polsce. Ceneo.pl odwiedza więcej użytkowników, niż serwisy Fotka.pl, Swistak.pl i Emuzyka.pl łącznie.

Warto też zauważyć, że tempo rozwoju porównywarki jest dosyć imponujące - w ciągu ostatniego roku (listopad 2007-listopad 2008) na serwisie pojawiło się 1,3 mln osób.

Która porównywarka cen jest "najlepsza"?

Ceneo.pl

Miesięcznie serwis odwiedzany jest przez 3,5 mln osób poszukujących okazji w sklepach on-line. Jest to z pewnością wynik, którego wielu dużych graczy może tylko pozazdrościć.

Jak wyglądał rozwój porównywarki? Na początku 2007 r. Ceneo.pl trafiło w ręce QXL Holding (właściciel m.in. Allegro.pl). Otworzyło to z pewnością przed serwisem nowe perspektywy (od momentu przejęcia przez QXL Ceneo.pl zyskało ponad 2,5 mln nowych użytkowników). Warto jednak zauważyć, że już w dniu zakupu Ceneo.pl radziło sobie całkiem dobrze (rozwijane przez Łukasza Zycha, który jest obecnie prezesem) i miało ok. 1 mln stałych użytkowników.

Obecnie popularność Ceneo.pl wspomagana jest przez emitowane w Google reklamy adWords (niektórzy twierdzą, że właśnie w ten sposób Ceneo.pl buduje gros swojej popularności). Na Ceneo.pl natkniemy się wpisując w wyszukiwarkę takie słowa kluczowe jak "rtv", "agd", "komputer", "laptop", "aparat cyfrowy" czy nawet "cena".

Nokaut.pl

Która porównywarka cen jest "najlepsza"?

Nokaut.pl

Drugą najpopularniejszą w Polsce porównywarką jest Nokaut.pl. Założycielami Spółki Nokaut.pl są Wojciech Czernecki i Michał Jaskólski. Pod koniec 2005 roku, czyli w okresie gdy porównywarka szykowała się jeszcze do debiutu w internecie, część udziałów objął w niej fundusz venture capital bmp AG. W 2006 r. dołączył do niego założony przez Artura Listwana i Piotra Multana (czyli byłych prezesów odpowiednio Bankier.pl i Travelplanet.pl) fundusz LM Inwestycje.

W ciągu ostatniego roku (listopad 2007- listopad 2008), rzesza użytkowników porównywarki powiększyła się o ok. 500 tys. (real users). Dla porównania dodajmy, że na Ceneo.pl przybyło 500 tys. użytkowników w ciągu samego listopada 2008 r.