Kto wymienia pliki i kogo powinna ścigać RIAA?

Najnowsze dane NPD Group wskazują, że liczba osób, które posiadają ogromne ilości plików muzycznych na swoich twardych dyskach jest niewielka w porównaniu z wszystkimi użytkownikami Sieci.

NPD Group wskazuje, że w 64% domostw, które mają dostęp do Internetu na komputerze znajduje się przynajmniej jeden plik muzyczny. Z całej populacji osób zapisujących ulubione utwory na twardym dysku 56% ludzi posiada ponad 50 plików, a jedynie 8% internautów więcej niż 1000.

Russ Crupnick, przedstawiciel NPD Group, powiedział MediaPost, że jedynie niewielki odsetek osób mających dostęp do Internetu wykorzystuje Sieć do wymiany plikami muzycznymi. Zdaniem NPD Group, działania RIAA mają sens w przypadku ścigania tych, którzy udostępniają i pobierają największe ilości nagrań muzycznych, bo zazwyczaj wtedy dochodzi do łamania praw autorskich.

Z dalszych badań NPD Group wynika, że dwie trzecie wszystkich plików muzycznych pobieranych z Internetu to pliki pobierane z sieci P2P. Najpopularniejszymi programami są KaZaA (21% internautów korzysta z tej aplikacji) oraz WinMX (5% użytkowników).