Kto współpracuje z Amazon?

Wiadomo, że jednym z podmiotów, które nawiążą współpracę z Amazon, jest porównywarka cen 9sekund.pl. Serwis prezentuje już nieco ponad 100 tys. produktów tego sklepu. - $Nie wiem, czy ktoś inny handluje w Polsce produktami Amazona, ale zdziwiłbym się, gdyby tak nie było$ - powiedział nam Łukasz Kuncewicz, szef zespołu 9sekund.pl. Amazon wchodzi do polski tylnymi drzwiami?

Amazon prawdopodobnie nie zdecyduje się na otwarcie swojego biura w Polsce. Właściwie dlaczego miałby to robić, skoro może dystrybuować swoje produkty w Polsce za pośrednictwem innych firm, bez ponoszenia kosztów wejścia. Jak doświadczenie eBay.pl uczy, na polskim rynku nie wystarczy epatować światową marką a zbyt tanie wejście może być początkiem kosztownego procesu odbudowywania reputacji.

- Niedawno zgłosiliśmy się do Amazonu z propozycją prezentowania ich ofert w naszej porównywarce. Uzyskaliśmy zgodę, przygotowaliśmy technicznie naszą platformę do handlowania ich asortymentem i ruszyliśmy - mówi nam Łukasz Kuncewicz z 9sekund.pl.

Wczoraj na 9sekund.pl pojawiły się pierwsze oferty Amazon.

9sekund.pl nie ma wyłączności na współpracę z Amazon. - Nie wiem, czy ktoś inny handluje w Polsce produktami Amazona, ale zdziwiłbym się, gdyby tak nie było. Rynek ecommerce w Polsce jest bardzo szeroki. Natomiast prawdopodobnie jesteśmy największych partnerem handlowym Amazona w Polsce - mówi nam.

Od dziś, to jest poniedziałku 10 kwietnia wiadomo, że Amazon nawiązał współpracę również z porównywarką Nokaut. W porównywarce cen nokaut.pl pojawią się wszystkie produkty dostępne dla klientów z Polski, czyli książki, muzyka i DVD.

- Jesteśmy dumni z tego, że niemiecki oddział Amazon.com zgłosił się do nas z propozycją współpracy. Daje nam to pewność, że obraliśmy odpowiedni kierunek. Porozumienie o współpracy nawiązaliśmy z Amazonem kilka miesięcy temu, a efektem jest podpisana umowa o współpracy, na podstawie której zaprezentujemy dostępną w Polsce pełną ofertę największego sklepu internetowego na świecie - komentuje Wojciech Czernecki, członek zarządu firmy Nokaut.

Amazon umożliwiał już od kilku lat prezentację i promocję jego oferty w Polsce na zasadzie programu partnerskiego. Narzędzia dla partnerów były jednak sporadycznie wykorzystywane przez polskie serwisy internetowe. Umowa pomiędzy niemieckim oddziałem Amazon.com a Nokaut wychodzi poza standardową współpracę, dzięki czemu zapewnia dostęp do pełnej oferty i jej aktualność. - Podpisanie umowy z Amazon daje nam gwarancje, że od strony technicznej będziemy mogli wykorzystywać szereg opcji, z których nie mogą skorzystać zwykli partnerzy Amazonu. Pozwoli nam to na wykorzystanie pełnej funkcjonalności naszej wyszukiwarki, a internautom ułatwi dotarcie do tego, co ich interesuje - dodaje Michał Jaskólski, dyrektor działu IT w firmie Nokaut.

Na razie porównywarka 9sekund.pl prezentuje nieco ponad 100 tys. produktów. Są to książki, muzyka i DVD, czyli te, które Polacy i tak mogli kupić na międzynarodowych witrynach Amazon. Poradnik jak kupować na Amazon, można znaleźć w dziale Shipping na stronie Amazon.

W przypadku ofert ze sklepu Amazon obecnych w porównywarce, rzuca się w oczy zdecydowanie dłuższy okres oczekiwania na przesyłkę. Niektóre produkty są nieatrakcyjne cenowo, głównie ze względu na koszt przesyłki. Kupowanie na Amazon będzie miało uzasadnienie przede wszystkim w przypadku produktów niedostępnych w polskich sklepach, w tym szczególnie anglojęczycznych książek.

Kto współpracuje z Amazon?

Kto współpracuje z Amazon?

Jak kupić produkt z Amazon? - wyjaśnia Łukasz Kuncewicz

Jakie będą koszty przesyłki?

To zależy od tego, jak szybko chcemy mieć przesyłkę u siebie. Z tego, co mi wiadomo, wybierając wersje ekonomiczną zapłacimy opłatę podstawową 4,49 USD oraz dodatkowo od 2,49 do 4,49 USD za każdy produkt.

Czy ceny produktów z Amazon będą podawane w złotówkach?

Wprowadzając nową funkcjonalność na 9sekund.pl, staramy się zawsze przewidzieć, jakie są potrzeby naszych klientów i z czym mogą mieć problemy. Przeliczanie dolarów na złotówki to jedna z bardziej oczywistych funkcji, którą trzeba było wdrożyć.

Czy możliwa będzie opłata jedynie za pomocą karty kredytowej?

Płacić można wszystkimi przewidzianymi przez Amazon sposobami, od karty kredytowej zaczynając, na przelewie bankowym kończąc. Większość z tych metod wymaga jednak posiadania np. konta w banku amerykańskim, więc prawdopodobnie Polacy będą najczęściej używali karty kredytowej.

Tomasz Zaród, Księgarnia Internetowa Kraina Książek

Nasz serwis - ksiegarnia.com.pl - ma umowę afiliacyjną z Amazon.com, Amazon.co.uk, Amazon.ca, Amazon.de.

Wygląda to tak: przyjmujemy zamówienia od klientów, zamawiamy je w Amazon i wysyłamy do klientów. W tej chwili doliczamy 10% marży za usługę.

Klienci płacą w złotówkach, nie muszą mieć żadnych kart, nie mają problemów celnych, itp. Książki, które do nas przychodzą przepakowujemy, wystawiamy polską fakturę i wysyłamy do klienta.

Również my załatwiamy reklamacje - czasem książki giną, co zdarza się w przypadku 2-3% zamówień lub przychodzą uszkodzone.

Jeśli Amazon będzie chciał wejść do .pl to musi kupić partnera typu Merlin, czy inna dużą księgarnię z polskimi książkami. Wszędzie gdzie Amazon wchodził na lokalny rynek (Niemcy, Francja), to sprzedawał głównie książki lokalne a zagraniczne dodatkowo. Jeśli chcą tylko ułatwić Polakom kupowanie książek zagranicznych, to muszą wprowadzić "polskie" mechanizmy płatności, udostępnić Amazon Payments, obniżyć opłaty za wysyłkę.

Jeśli Amazon będzie w Polsce sprzedawać książki sprowadzane z niemieckiego składu, to my będziemy dużo tańsi kupując książki w USA.

Więcej:

"Amazon rozpocznie sprzedaż na polski rynek"

Tekst o polskich porównywarkach cen - "Kupuj najtaniej: najlepsze porównywarki cen"

Aktualizacja: 10 kwietnia 2006 15:45

Do tekstu dodaliśmy informację o rozpoczęciu współpracy Nokaut z Amazon oraz zapis rozmowy z Tomaszem Zaródem, który za pośrednictwem księgarni internetowej Kraina Książek również umożliwia zakupy na Amazon.