Kto spamem wojuje, ten od spamu zginie

Koncern IBM poinformował o opracowaniu nowej metody walki ze spamem. Technologia FairUCE, w oparciu o bazę danych spamerów, ma odsyłać niechciane wiadomości z powrotem do nadawcy.

FairUCE to skrót od 'Fair Use of Unsolicited Commercial E-mail'. Zdaniem przedstawicieli IBM, system będzie w stanie odróżnić niechciane emaile od listów pochodzących z legalnego źródła, zmniejszy również zagrożenie ze strony phishingu i spoofingu - metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców do nieuprawnionego zdobywania ważnych informacji na temat swoich ofiar.

Dotychczasowe osiągnięcia koncernu na polu zwalczania spamu obejmowały oprogramowanie filtrujące pocztę elektroniczną. Jak zapewnia producent, FairUCE będzie pierwszym programem antyspamowym, który przechwyconego i skategoryzowanego jako spam maila odeśle bezpośrednio do nadawcy. IBM zapewnia, że niebezpieczeństwo, aby 'ofiarą' aplikacji padły emaile nie będące spamem, jest relatywnie niewielkie.

Technologia IBM jest kolejną próbą sukcesywnego przeciwstawienia się spamowi zalewającemu nasze skrzynki pocztowe. Jak wynika z badań firmy, 8 na 10 wysyłanych obecnie e-maili to spam.

Więcej informacji: IBM.