Kto najrzadziej odcina dostęp

Instytut Gallupa przeprowadził badania jakości usług polskich firm ISP.

Badaniu poddano 1408 firm korzystających z usług ośmiu dostawców Internetu. Super Media wyprzedziły rywali pod względem najwyższej niezawodności swoich łączy. Administratorzy Interenetu badanych firm, najrzadziej wymieniali ją, pytani o awarie w dostępie do Sieci. Na drugim miejscu uplasował się Formus a na trzecim TP S.A. Najgorzej w zestawieniu wypadł Crowley Data Poland. Super Media wypadły też najlepiej w rankingu "najbardziej godnego polecenia dostawcy".

"Odnosiliśmy wrażenie, że deklarowana przez dostawców maksymalna przepływność łączy daleko odbiega od rzeczywistej, którą są w stanie uzyskać klienci. To było zasadniczym powodem podjęcia badania" - powiedział Aleksander Wawer z Instytutu Gallupa. Badania potwierdziły to. "Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że łącza dużej części firm providerskich dalekie są od przepływności deklarowanych, a wielkości transferów danych są dużo niższe, niż można by w związku z tym oczekiwać. Oznacza to, że przynajmniej część dostawców Internetu sprzedała swoim klientom dużo więcej łącz (biorąc pod uwagę sumę przepływności sprzedanych wszystkim klientom), niż powinno to wynikać z przepływności posiadanego przez providera wyjścia na świat.

Różnica w zmierzonej przez nas przepływności łącza pomiędzy najlepszą a najgorszą firmą providerską w teście okazała się ogromna" - stwierdza raport Gallupa.