Kto korzysta z muzyki online?

Muzyka online stała się bardzo popularnym i dochodowym przedsięwzięciem. Liczba zainteresowanych pobieraniem z Internetu plików muzycznych bądź ich wymianą w sieciach P2P wciąż wzrasta (według danych z Pew Internet Project od lutego 2001 roku przybyło ich 5 mln). Kim są koneserzy muzyki online?

Z analiz Pew Internet Project wynika, że wciąż więcej mężczyzn niż kobiet pobiera muzykę z Sieci, chociaż liczba kobiet wzrosła od lutego do maja o 3%. Jeżeli chodzi o użytkowników sieci P2P, to proporcje dotyczące płci są równe. Ciągle jednak więcej nastolatków wymienia się plikami niż dorosłych (31% użytkowników stanowią ludzie w wieku od 18 do 29 lat).

Badanie wykazało również, że zarówno dochód jak i poziom wykształcenia nie ma wpływu na liczbę korzystających z sieci P2P.

Co ciekawe, tylko niewielki odsetek, bo jedynie 17% Amerykanów korzystających z muzyki online, bierze pod uwagę prawny wymiar nielegalnej wymiany plikami objętymi prawem autorskim. Z analiz Jupiter Research i Pew Internet Project wynika, że 67% osób podbierających muzykę i 65% wymieniających się nią przez P2P nie zwraca uwagi na to, czy łamie prawo autorskie czy nie.

Warto dodać, że zgodnie z przewidywaniami Jupiter Research, amerykański rynek muzyki online wzrośnie od niecałego miliarda USD w tym roku do 3,3 mld USD w 2008 r. Dla porównania sprzedaż płyt w tym roku ma utrzymać się jedynie na poziomie 750 mln USD.