Kto da 400 mln zł za Interię?

Od kilku dni pojawiają się spekulacje, jakoby wydawnictwo Axel Springer miało przejąć portal Interia.pl. Jeden z omawianych scenariuszy dotyczy możliwości odkupienia przez wydawnictwo udziałów od jednego z akcjonariuszy - spółki RMF FM. Tymczasem członkowie zarządu Interii pozbywają się akcji, a kurs portalu wciąż rośnie.

W Interii gorąco - już w poniedziałek walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym jeden z udziałowców - spółka ComArch SA zamierza dokonać zmian na stanowisku prezesa i wiceprezesa portalu oraz przeczyścić szeregi rady nadzorczej. Zwłaszcza ta druga zmiana spotkała się z dużym niezadowoleniem drugiego z udziałowców RMF FM, który obawia się, że ComArch dąży do przejęcia kontroli nad portalem, a proponowana wymiana stanowisk przyczyni się w dłuższej perspektywie do spadku kursu spółki ).

Kilka dni temu pojawiły się spekulacje, że Axel Springer, który wspominał, że interesuje się uruchomieniem serwisu internetowego, zamierza kupić portal Interia.pl. Zarówno przedstawiciele wydawnictwa jak i udziałowcy portalu zaprzeczyli takim pogłoskom.

Nie dało to jednak końca spekulacjom. Mówi się, że istnieje możliwość, by poróżniony z ComArchem RMF FM odsprzedał swoje akcje Axel Springer. Prawo pierwokupu udziałów RMF-u ma co prawda ComArch, ale spekuluje się, że nie będzie w stanie zapłacić za udziały.

To byłby ciekawy mariaż - skomentował potencjalne połączenie Interii z Axel Springer Jacek Pasławski, prezes portalu - Wszystko na świecie jest możliwie. Równie dobrze Interię mogłoby kupić Yahoo! czy Polsat.

Osoba pracująca w Interii zaznaczyła dzisiaj, że duży podmiot interesuje się skupowaniem akcji portalu.

Nic o tym mi nie wiadomo - wskazał Pasławski.

Tymczasem kolejne osoby z Interii sprzedały swoje udziały. Cztery dni temu członek zarządu portalu pozbył się prawie 8 tys. akcji za 50,89 zł za jedną. Wcześniej Jacek Pasławski spieniężył swoje udziały (prawie 17 tys. akcji po 48,01 zł za jedną). Na początku września sprzedaży 157 tys. akcji dokonała osoba powiązana z Pawłem Przewięźlikowskim z rady nadzorczej Interii (z ramienia ComArchu) - po kursie 42,5 zł za jedną.

Kurs Interii dynamicznie rośnie. W styczniu płacono za jedną akcję 26 zł. Jest zainteresowanie internetem, a poza tym kurs wzrósł po tym, jak pojawiła się plotka o Axel Springer - wyjaśnia Jacek Pasławski - Interia jest teraz warta 400 mln zł. Kurs jest na wysokim poziomie.

Więcej o planowanych zmianach w zarządzie Interii tutaj