Krótka historia E-Bond

Softbank zamknął, po zaledwie dwóch miesiącach działalności, E-Bond. Spółka miała prowadzić sprzedaż obligacji w Sieci, jednak nie udało jej się zyskać zainteresowania potencjalnych klientów.

Spółka stanowiła joint-venture jednej z największych japońskich grup finansowych inwestujących w Internet z Lehman Brothers, amerykańskim bankiem inwestycyjnym. E-Bond został utworzony w październiku 2000 r. i nie udało mu się zdobyć liczby klientów wystarczającej do uzyskania rentowności .

Zamknięcie spółki zależnej to pierwsza znacząca porażka inwestycji Softbanku. Zdarzenie może dać powód do spekulacji na temat ewentualnego upadku kolejnych z grona ponad 600 spółek, w które zainwestował japoński fundusz.

Mimo niepowodzenia, Bank Lehman Brothers jeszcze w tym roku planuje rozwinąć sprzedaż obligacji poprzez Lehman Line. Bank jest również członkiem TradeWeb i MarketAxess, internetowych platform multibankowych.

E-Bond winę za swoje niepowodzenie przypisuje sytuacji na rynku sprzedaży obligacji w Japonii. „Było jeszcze za wcześnie na nasz model działalności” - powiedział przedstawiciel firmy. Jednocześnie odmówił komentarza na temat rentowności firmy.

Spółka planowała zawarcie w ciągu roku ok. 50-100 kontraktów z tradycyjnymi brokerami, jednak trzy największe domy brokerskie w Japonii odmówiły współpracy. E-Bond do końca zeszłego tygodnia pozyskał jedynie 10 klientów.

<i>Źródło: Financial Times</i>