Korea: masowe pozwy antypirackie

60 południowokoreańskich wytwórni fonograficznych przygotowuje się do złożenia masowych pozwów przeciwko ponad 4 tys. tamtejszych internautów. W pierwszej kolejności do sądów trafią pozwy przeciwko użytkownikom jednego z najpopularniejszych koreańskich portali - Naver.com.

Pozwy będą konsekwencją wprowadzenia w życie nowego, restrykcyjnego prawa antypirackiego. Ich celem będą przede wszystkim posiadacze blogów w Navar.com, którzy nielegalnie udostępniają na swoich stronach muzykę. Do tej pory nie było to zakazane - jednak w lipcu weszły w życiu nowe przepisy, zakazujące publikowania chronionej prawem autorskim muzyki online bez zgody właściciela praw.

Przedstawiciele koreańskich wytwórni próbowali wcześniej porozumieć się w tej sprawie z władzami Navar.com - firmy fonograficzny domagały się, by użytkownikom blogów zakazano publikowania pirackiej muzyki online. Portal nie zgodził się na to - dlatego też zdecydowano się na 'hurtowe' złożenie pozwów przeciwko posiadaczom blogów.

Głównym celem działań sądowych nie będzie uzyskanie odszkodowań od internautów - wytwórnie zamierzają przede wszystkim doprowadzić do usunięcia pirackich plików audio z blogów.