Korea Północna i Południowa łączą się

Na razie tylko kablem. Po raz pierwszy w historii światłowody telekomunikacyjne obu krajów zostały połączone. Północnokoreański, państwowy usługodawca telekomunikacyjny i południowokoreańska firma KT, świadcząca usługi telefoniczne i internetowe połączyły swoje sieci.

Korea została podzielona na dwa państwa w 1945r. w wyniku II Wojny Światowej. Oficialnie, oba państwa istnieją autonomicznie od 1948r. Granica między nimi przebiega wzdłuż równoleżnika 38 stopni i jest najbardziej zmilitaryzowanym obszarem na świecie. Wszelkie bezpośrednie połączenia były do tej pory bardzo ograniczone. Dzięki działaniom byłego prezydenta Korei Południowej, Kim Dae-Jungowi, stosunki zaczęły się powoli "ocieplać".

Przejawem tego jest między innymi stworzenie w północnokoreańskim mieście Kaesong specjalnej strefy przemysłowej, przeznaczonej dla południowokoreańskich przedsiębiorców. Ponieważ dostęp do Internetu w Korei Północnej jest bardzo ograniczony, a liczba linii międzynarodowych stosunkowo mała, zapewnienie strefie dobrej komunikacji ze światem stanowiłoby problem. Jak powiedziała Suzie Nam, przedstawicielka KT, kabel ma ułatwić komunikację telefoniczną i internetową między obydwoma krajami. Będzie to pierwsza bezpośrednia linia łącząca te państwa od czasu podziału.