Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kontratak KaZaA

Sharman Networks, nieustannie nękany pozwami sądowymi operator sieci KaZaA, rozpoczął prawny kontratak. Przedstawiciele firmy złożyli w sądzie w Los Angeles pozew przeciwko największym wytwórniom muzycznym i filmowym, zarzucając im chęć nieuczciwego wyeliminowania z gry potencjalnych rywali w internetowym biznesie.

Zdaniem przedstawicieli Sharman Networks, przedstawiciele koncernów muzycznych i filmowych nie potrafią zrozumieć, że zasada działania KaZaA jest zupełnie inna niż znienawidzonych (i "uciszonych") przez nie Napstera czy Aimstera. Te serwisy z założenia miały służyć do nielegalnej wymiany plików. Z KaZaA sytuacja jest zupełnie inna - Sharman Networks kupiła serwis na początku 2002 r. z zamiarem przekształcenia go w płatną usługę, umożliwiającą zgodne z prawem pobieranie zabezpieczonych przed kopiowaniem filmów i muzyki. Tyle tylko, że firma nie może na razie zrealizować tych zamierzeń, ponieważ od roku musi się ustawicznie bronić przed kolejnymi pozwami sądowymi.

"Skoro przemysł rozrywkowy nie jest w stanie pojąć, że KaZaA działa inaczej, to będzie teraz musiał ponieść prawne konsekwencje" - powiedział Rod Dorman, prawnik Sharman Networks.

Niewykluczone, że już wkrótce poznamy werdykt w tej sprawie - obie strony wniosły bowiem o szybkie rozpatrzenie pozwu, bez przeprowadzania pełnego procesu.