Koniec z "pożyczaniem" treści?

Patrick Kenealy, CEO wydawnictwa IDG (wydawcy m.in. Internet Standard) zdecydował, że serwisy internetowe, które nie spełnią pewnych, ściśle określonych warunków, nie będą mogły stosować tzw. "głębokiego linkowowania" - czyli publikowania na swoich stronach odnośników do innych niż strona główna części serwisów IDG.

"Deep linking" to dość powszechna dziś praktyka - polega ona na publikowaniu na stronie internetowej fragmentu tekstu pochodzącego z innego serwisu, wraz z odnośnikiem bezpośrednio do strony, na której opublikowany jest pełny tekst. Praktyka jest dość powszechna, co jednak nie znaczy, że do końca uczciwa - przedstawiciele szczególnie często cytowanych w ten sposób serwisów narzekają, że pozbawia ona ich części wpływów z reklam (w normalnej sytuacji internauta generuje bowiem co najmniej dwie odsłony - wchodząc na stronę główną serwisu, a później na podstronę, na której znajduje się tekst; w przypadku deep linking odwiedza on tylko jedną stronę - tę, na której opublikowany jest tekst).

Dlatego też Patrick Kenealy określił nowe zasady współpracy z serwisami, które chciałyby cytować na swoich stronach teksty z zasobów IDG. W skrócie przedstawić je można następująco:

- Serwisy, które udostępniając treści cytowane z zasobów IDG wymagają od użytkowników zarejestrowania się, muszą udostępniać IDG uzyskane w ten sposób informacje o użytkownikach.

- "Głębokiego linkowania" nie mogą stosować serwisy, które wykorzystują publikowane treści do generowania zysków i badania rynku (np. poprzez monitorowanie zainteresowań czytelników na podstawie tego, jakie informacje najchętniej czytają)

- Podobne zastrzeżenie dotyczy firm, które za dostęp do cytowanych treści pobierają opłaty subskrypcyjne (chyba, że firmy te uiszczać będą stosowną do zysków generowanych dzięki treściom pochodzącym z IDG, opłatę licencyjną).

Warto zaznaczyć, że istnieją również w pełni legalne, udostępnione przez IDG mechanizmy publikowania treści pochodzących z naszych zasobów - m.in. format dystrybucji treści RSS, umożliwiający umieszczanie wiadomości na niezależnych stronach internetowych (http://www.idg.pl/rss/ ) oraz dostępna w PCWorld.pl "Vlepka" (http://www.pcworld.pl/vlepka/ ).

----

Tekst powstał na podstawie artykułu "IDG Stops Deeplinking from Competitors Including TechTarget", opublikowanego w magazyniehttp://Contentbiz.com .