Koniec z dziurami w drogach. SeeClickFix trafia na Facebooka

Serwis Facebook zaoferował swoim użytkownikom dostęp do serwisu SeeClickFix. Dzięki niemu mogą oni powiadamiać lokalne władze o różnych drobnych problemach, które trapią ich okolice.

SeeClickFix to serwis społecznościowy, który został założony w New Haven (miasto w stanie Connecticut) w 2008 roku. Można z niego korzystać zarówno na mobilnych platformach (wystarczy pobrać odpowiednią aplikację np. ze sklepu iTunes lub Google Android Market) jak i wchodząc bezpośrednio na stronę seeclickfix.com. Ponadto dostępny jest również w postaci widgetów.

Co to właściwie jest?

SeeClickFix to interesujące i bardzo przydatne rozwiązanie pozwalające obywatelom oraz władzom na lepszą opiekę nad otoczeniem lokalnej społeczności. Wystarczy, że osoba która zobaczy np., pomalowany znak STOP lub dziurę na chodniku (najlepiej też, żeby to udokumentowała zdjęciem) zgłosi to na stronie SeeClickFix swojego miasta (lub za pomocą mobilnej aplikacji), a może być pewna, że przygotowana przez nią informacja zostanie zauważona przez lokalne władze i problem prawdopodobnie prędzej czy później zostanie przez odpowiednie służby rozwiązany.

SeeClickFix - duża skuteczność

Obecnie interwencje mogą być zgłaszane do lokalnych władz ponad 14 000 amerykańskich miast, zaś z samego serwisu SeeClickFix korzysta już ponad 200 000 użytkowników. Co istotne, 50% z 95 000 zgłoszonych przez nich spraw zostało pomyślnie rozwiązanych.

Facebook, czyli kolejni potencjalni aktywni obywatele

Aby dotrzeć do jeszcze większej rzeszy potencjalnych użytkowników, naturalnym krokiem było uruchomienie serwisu na platformie Facebook. Współzałożyciel SeeClickFix, Ben Berkowitz, twierdzi, że zainspirowała go do tego popularność dostępnych na Facebooku gier społecznościowych takich jak Farmville. Zaskoczył go bowiem fakt, że tyle osób może z własnej nieprzymuszonej woli poświęcać swój czas np. na sadzenie roślin.

"Facebook okazał się być idealną platformą do zachęcania ludzi do sadzenia wirtualnych drzew i poprawy wirtualnych okolic. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie wydarzenia, takie jak przetaczająca się po Bliskim Wschodzie rewolucyjna fala, to okazuje się również, że jest potężnym narzędziem mogącym pomóc w zorganizowaniu się wokół kwestii społecznych i politycznych" - tłumaczy Ben Berkowitz.

Warto na koniec dodać, że dostępna na Facebooku aplikacja SeeClickFix pozwala również użytkownikom na zbieranie tzw. punktów obywatelskich. Można je zdobyć zgłaszając jakiś problem, podejmując działania w celu jego rozwiązania lub przesłanie zdjęć.

______

Gdy kończyłem pisać ten tekst, przyszło mi do głowy jedno pytanie: ciekawe, jakim odsetkiem załatwionych spraw SeeClickFix mógłby się pochwalić działając w Polsce...Myślę, że wynik ten byłby mizerny, lecz, co pocieszające, gdyby nasze służby jednak zajęły się zgłoszonym problemem, z pewnością poradziłyby sobie z nim fachowo i szybko;-):