Koniec z bezpiecznym e-podpisem?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce zlikwidować certyfikat dla podpisu elektronicznego. Już rozpoczęto odpowiednie prace legislacyjne. Ministerstwo Finansów nie godzi się na takie rozwiązania.

Aby złożyć e-deklarację w urzędzie należy posiadać odpowiednie pozwolenie od naczelnika tego urzędu oraz certyfikat potwierdzający na podpis elektroniczny. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już rozpoczęło pracę nad ułatwieniem tego rodzaju kontaktów. Niestety na przeszkodzie może stać Ministerstwo Finansów, które widzi inaczej zastosowanie e-podpisu.

Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę, że rezygnacja ze stosowania certyfikatu przy składaniu elektronicznej deklaracji zmniejszy związane z tym koszty. Do tego zachęci podatników do takiej formy kontaktów z urzędem co jest udogodnieniem dla urzędników i samych petentów. Dlaczego jest za utrzymaniem certyfikatu?

"Podpis elektroniczny został wprowadzony w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w deklaracjach oraz potrzebą ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem" - mówi Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF, cytowana przez Gazetę Prawną.

Tak więc, bez zabezpieczenia certyfikatem e-deklaracja traci wiarygodności, bo z łatwością może zostać podrobiona.

Dla ułatwienia kontaktów z urzędem e-podpis powinien być dostępny każdemu podatnikowi bez większych problemów. W przypadku licznych komplikacji z tym związanych, będzie to nieopłacalne przez co mało kto zdecyduje się na korzystanie z takich rozwiązań.