Koniec sporu o Allegro

Po trzech latach walk o Allegro, doszło wczoraj do podpisania ugody pomiędzy OXL ricardo plc. a Wouwer Investeringen B.V i Tomaszem Dudziakiem, reprezentującymi dotychczasowych właścicieli 92% spornych akcji QXL Poland - właściciela portalu Allegro.pl. Na podstawie porozumienia pełnię praw właścicielskich, w tym także do powiązanych firm zapewniła sobie brytyjska firma QXL ricardo plc. Jak poinformował wczoraj serwis Yahoo! Finance, QXL ricardo za odzyskanie kontroli nad Allegro zapłaci w ciągu trzech lat do 57 mln funtów spółkom Payback, NIAA i Surf Stop Shop.

Na mocy podpisanego porozumienia dotychczasowi właściciele 92 % spornych akcji QXL Poland obejmą do 18% akcji nowej emisji QXL ricardo plc. Jednocześnie strony zobowiązały się zakończyć ugodą wszelkie cywilne postępowania sądowe. Obecne kierownictwo spółki będzie w dalszym ciągu zarządzało firmą QXL Poland.

Jak nam wyjaśniła Weronika Owczarek z agencji PR PBL obsługującej QXL ricardo, w zawartej wczoraj umowie brytyjska strona zobowiązała się wyemitować w ciągu najbliższych trzech lat dodatkowe akcje, których część obejmą dotychczasowi właściciele firm: Payback, NIAA i Surf Stop Shop. - W sumie wyemitowanych zostanie maksymalnie 566 tys. - zależnie jednak od szczegółowych ustaleń zawartych w umowie. Część z tych akcji (maksymalnie 468 tysięcy) obejmą w transzach dotychczasowi właściciele firm: Payback, NIAA i Surf Stop Shop w zamian za przekazanie QXL ricardo wszystkich swoich aktywów - w tym dotyczących spornych udziałów w QXL Poland, ale też takich jak np. system płatności Payback, serwis otomoto.pl, programy lojalnościowe czy zagraniczne serwisy aukcyjne takie jak aukro.cz, au-au.ru i teszvesz.hu. Około 98 tys. z dodatkowych akcji obejmie Florissant - dotychczasowy udziałowiec QXL Ricardo. Od razu po zawarciu umowy dotychczasowi właściciele firm Payback, NIAA i Surf Stop Shop otrzymają około 175 tys. akcji wartych w momencie zawarcia umowy ok. 17,5 miliona funtów.

Wartość wszystkich tych akcji, jak podał Yahoo! Finance, szacowana jest obecnie na 57 mln funtów.

Mark Zaleski, prezes zarządu QXL ricardo podkreślił, że dzięki podpisanemu porozumieniu cała grupa będzie miała szansę na znaczący wzrost w regionie wschodnioeuropejskim. - Od trzech lat staraliśmy się o odzyskanie 92 % udziałów na drodze sądowej. Przeciągające się procesy i brak perspektyw na ich szybkie rozstrzygnięcie skłoniły nas do zawarcia ugody.

Przypuszczalnie do zawarcia ugody mógł też walczące spółki skłonić fakt wejścia do Polski międzynarodowego giganta eBay. Po nieudanym debiucie amerykańska platforma próbuje odrabiać straty, czego efekty zaczynają być wolno widoczne chociażby w wynikach osiąganych przez tę witrynę w comiesięcznych wynikach badania Megapanel PBI/Gemius. Według kwietniowych danych eBay odwiedziło 2,275 mln polskich użytkowników (real users), dokonując 62 mln odsłon. Allegro w tym samym okresie odwiedziło 6,5 mln użytkowników, dokonując 2,240 mld odsłon. Gdy serwis wchodził do Polski w kwietniu ubiegłego roku, odwiedzało go 735 tys. użytkowników, dokonując 33 mln odsłon, podczas wyniki dla Allegro w tym samy czasie to odpowiednio 4,194 mln i 1,275 mln.

Koniec sporu o  Allegro

Wpływ na decyzje o podpisaniu porozumienia miały też wysokie dochody i zyski operacyjne QXL Poland (18.2 mln funtów i 7.9 mln funtów odpowiednio) w roku obrotowym zakończony 31 marca 2006, w stosunku do dochodów i zysków QXL Ricardo plc (11.3 mln funtów i 2.0 mln funtów odpowiednio).

Koniec sporu o  Allegro

Alina Prawdzik, eBay Polska

Alina Prawdzik, dyrektor generalny eBay Polska krótko skomentowała dla nas fakt zawarcia ugody - Z uwagą obserwujemy rozwój polskiego rynku aukcyjnego. Przede wszystkim jednak robimy swoje i koncentrujemy na spełnianiu oczekiwań społeczności eBay.pl.

Wiadomość o ugodzie wpłynęła wczoraj na skok wartości akcji spółki QXL ricado na londyńskieh giełdzie.

Zmiany własnościowe nie wpłyną na funkcjonowanie serwisu Allegro.pl.

- To dobra wiadomość dla "polskich spółek" - powiedział dla Internet Standard Grzegorz Brochocki, prezes Payback, dodając - Porozumienie umożliwi nam dalszy rozwój w Polsce i w innych krajach bez niepewności, co do trwających spraw sądowych. Mamy nadzieję, że nasza technologia taka jak np. płatności PayU, będzie wprowadzana i rozwijana w całej powiększonej grupie QXL.

O możliwości zawarcia ugody między polską a brytyjska stroną konfliktu mówiło się od października 2005 roku. QXL Poland miała według ówczesnych propozycji przejąć maksymalnie 22% całkowitego kapitału QXL ricardo.

Allegro.pl jest największym serwisem aukcji internetowych w Europie Środkowej. W zakończonym 31 marca roku obrotowym, wartość przedmiotów zlicytowanych na stronie należącej do QXL Poland przekroczyła 1,5 mld złotych.

QXL ricardo plc wraz ze spółkami zależnymi (razem QXL Group) obsługuje internetowe platformy handlowe w dziewięciu krajach europejskich, przy czym główną działalność prowadzi w Szwajcarii, Danii i Norwegii. W zakończonym 31 marca roku obrotowym, wartość przedmiotów zlicytowanych na stronie należącej do QXL Poland przekroczyła 1 mld złotych.

Więcej szczegółów dotyczących ugody w dokumencie (PDF) na stronie qxl.co.uk.

Więcej o samym sporze w tekście "Allegro to łakomy kąsek"