Koniec Vivid.pl

Popularna księgarnia internetowa Vivid.pl ogłasza upadłość. Sklep jeszcze oficjalnie nie potwierdził tej informacji, ale wiele wskazuje na jej prawdziwość.

Informacje o upadłości sklepu Vivid.pl podał serwis Rynek-Książki.pl. Serwis powołuje się na informację od dystrybutora Vivid.pl, który od jednego z pracowników internetowej księgarni otrzymał e-maila z informacją o zakończeniu współpracy.

Informacja nie została potwierdzona jeszcze w oficjalnym komunikacie prasowym, ale jak zauważa na blogu ekomercyjnie.pl Krzysztof Bartnik, już teraz na stronie sklepu można nabyć tylko produkty, które dostępne są w ciągu 24 godzin. Może to oznaczać, że sklep dysponuje wyłącznie towarami znajdującymi się w magazynie.

Aktualizacja:

Spółka Vivid.pl złoży w najbliższych dniach w warszawskim sądzie gospodarczym wniosek o ogłoszenie upadłości - dowiedzieliśmy się od rzecznika Telefonii Dialog, do której należy 90 proc. udziałów w Vivid.pl.

Ogłoszenie upadłości jest wynikiem utraty płynności finansowej sklepu internetowego.

"Porządkujemy finanse i struktury w ramach grupy kapitałowej Dialogu. Spółka Vivid.pl praktycznie od początku swojego istnienia generuje straty i wymaga regularnego dokapitalizowywania, a obecnie posiada wierzytelności nie tylko w stosunku do samego właściciela, ale również do kontrahentów i pracowników.- tłumaczy przyczyny decyzji prezes zarządu Telefonii Dialog Piotr Mazurkiewicz. Sporządzone na naszą prośbę strategia i biznesplan nie potwierdzają możliwości rozwoju oraz poprawy wyników finansowych tej spółki w najbliższych latach. Również próby wykorzystania aktywów Vivid.pl przez Dialog nie pokazują efektów synergii" - dodaje Piotr Mazurkiewicz.

Koniec Vivid.pl

vivid.pl

Docelowo konsekwencją upadłości spółki będzie likwidacja sklepu internetowego Vivid.pl. Do czasu ogłoszenia decyzji sądu w sprawie upadłości wszystkie zlecenia ze strony klientów są realizowane w ramach posiadanych zapasów magazynowych. Strona internetowa Vivid.pl została już zmodyfikowana wyłącznie pod kątem towarów dostępnych w magazynie. W przypadku braku możliwości realizacji złożonego zamówienia każdy klient zostanie o tym fakcie indywidualnie powiadomiony.

"To drastyczna decyzja, jednak mając na uwadze przede wszystkim dobro Telefonii Dialog, musieliśmy ją podjąć. - mówi wiceprezes zarządu ds. finansów Tomasz Szeląg. Niestety główną przyczyną obecnej sytuacji jest brak jakiegokolwiek pomysłu popartego rzetelnym biznesplanem na wykorzystanie potencjału kupowanego podmiotu już na etapie podejmowania decyzji o jego zakupie. Wątpliwości budzi również struktura samej transakcji, a także wycena spółki przygotowana przez doradcę" - dodaje Tomasz Szeląg.

Akwizycje i budowa silnej grupy kapitałowej wokół Dialogu pozostają nadal jednym z ważniejszych kierunków nowej strategii. Każde przejęcie musi jednak od początku być uzasadnione ekonomicznie oraz prezentować oczywiste korzyści strategiczne i stricte biznesowe.

Miesięcznie Vivid.pl odwiedzało ok. 117 tys. użytkowników (wg. czerwcowego badania Megapanel PBI/Gemius), natomiast roczne przychody księgarni internetowej oscylowały wokół 3 mln zł. Dla porównania, sklep Merlin.pl, który posiada w swojej ofercie głównie książki i multimedia, w 2007 roku zanotował przychody rzędu 80 mln zł.

W lipcu tego roku upadłość ogłosił już inny podmiot branży e-commerce - Ulubiony.pl. Mimo ogłoszenia upadłości, sklep w dalszym ciągu przyjmował zamówienia od klientów.

Patrz też:

Ulubiony.pl ogłosił upadłość