Koniec ListBot

Microsoft planuje wygaszenie na początku sierpnia br. popularnej usługi ListBot. W miejsce bezpłatnego serwisu umożliwiającego tworzenie i prowadzenie list mailingowych chce zaoferować podobną usługę, tylko za pieniądze.

6 sierpnia br. serwis przestanie działać a do 20 sierpnia użytkownicy ListBot będą mieli czas na skopiowanie swoich list mailingowych oraz archiwalnej poczty.

Od lutego br. działa już za pośrednictwem należącego do Microsoftu portalu bCentral płatny serwis List Builder, który ma zastąpić ListBot. Korzystanie z niego kosztuje rocznie 149 USD. List Builder jest przeznaczony dla potrzeb małych i średnich firm. Według Microsoftu, nowy serwis posiada w stosunku do swojego darmowego poprzednika wiele udoskonaleń, jak możliwość precyzyjniejszego kierowania mailingu na podstawie posiadanych informacji o odbiorcach.

ListBot umożliwiał dotychczas także działanie list dyskusyjnych. Większość jego klientów stanowią właśnie internetowe wspólnoty i organizacje charytatywne. Microsoft chce, by tego typu działalność odbywała się teraz poprzez MSN Communities, która także umożliwia bezpłatne zakładanie list.

Przejęty przez Microsoft w listopadzie 1998 roku wraz z całą firmą LinkExchange ListBot posiada obecnie około 100 tys. klientów - z których około 10% płaci za dodatkowe usługi serwisu.

<i>Źródło: The Register</i>