Koniec KaZaA?

KaZaA, firma, która stworzyła jeden z najpopularniejszych obecnie serwisów peer-to-peer, może w najbliższym czasie zakończyć działalność. Sam serwis prawdopodobnie jednak przetrwa.

Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest seria pozwów, złożonych przeciwko firmie przez organizacje reprezentujące przemysł fonograficzny. Zarzucają one KaZaA, że stworzony przez nią system bezpośredniej wymiany plików służy przede wszystkim do nielegalnego dystrybuowania muzyki i filmów.

Przedstawiciele firmy nie zgadzają się z tymi zarzutami. Twierdzą, że nie mogą być karani za to, że część użytkowników serwisu wykorzystuje go niezgodnie z jego przeznaczeniem. Mimo to firma prawdopodobnie zakończy działalność, ponieważ nie jest w stanie podjąć równej walki sądowej z oskarżycielami (z uwagi na ogromne koszty postępowania).

Koniec firmy KaZaA nie oznacza jednak zakończenia działalności systemu wymiany plików. Przedstawiciele firmy kilkakrotnie informowali już, że system może działać niezależnie od centralnego serwera, administrowanego przez nich.