Koniec Eldorado

Ahoj to nie jedyny dotcom, który przechodzi kłopoty finansowe. Rok po internetowej gorączce przyszedł czas na weryfikację poczynionych obietnic. Jest jasne, że niektórzy się przeliczyli.

Ahoj to nie jedyny dotcom, który przechodzi kłopoty finansowe. Rok po internetowej gorączce przyszedł czas na weryfikację poczynionych obietnic. Jest jasne, że niektórzy się przeliczyli.

Właściciel Ahoja - The Mothership Poland chce pozyskać w ciągu 6-8 tygodni partnera, który przeznaczy na kolejne inwestycje 20-25 mln zł. Chce - to chyba mało powiedziane. Tak naprawdę musi. Prezes TMP Jeffrey Grady nie ukrywa, że jeśli inwestor nie znajdzie się w tym czasie, to Ahoj może mieć kłopoty i, jak to ujął „będę musiał podjąć radykalne kroki w stosunku do naszego biznesu”. Ale jednocześnie podkreślił, że spółka ma środki na bieżące płatności i nie zalega swoim pracownikom z wypłatą pensji. „Prowadzimy obecnie rozmowy na temat wejścia kapitałowego z pięcioma firmami z branży internetowej i medialnej” - powiedział Jeffrey Grady.

Sprawa jest dla Ahoja pilna jeszcze z innego powodu. Do MTP miał wejść kapitałowo belgijski fundusz venture capital Deficom Group. Postawił jednak warunek, że nie będzie jedynym udziałowcem i wraz z nim wejdzie partner branżowy. Zarząd TMP takiego znalazł, ale wycofał się on w ostatniej chwili. „Z tego co wiemy, wystraszył się bankructwa Globopolis i słabych notowań Interii na GPW” - przekonuje Jeffrey Grady. W takiej sytuacji Deficom Group zawiesiło swoją inwestycję, choć według zapewnień zarządu TMP nie wycofało się z niej całkowicie.

Gdyby jednak te plany nie powiodły się, Ahoj będzie najgłośniejszym przedsięwzięciem, które zniknie z polskiej Sieci, a przynajmniej zredukuje zatrudnienie i zaoszczędzi środki kosztem treści portalu. Od początku roku z powodów ekonomicznych swoich dziennikarzy zwolnił serwis Biznespolska, redukcje dotknęły też Business Press prowadzące serwis Businessman.com.pl.

„Od pół roku zauważamy, że fundusze venture capital coraz mniej chętnie inwestują w spółki internetowe” - powiedział Jeffrey Grady.