Koniec Cadeny, początek Allegro

Cadena Systems, poznański dystrybutor sprzętu komputerowego, zawiesił działalność. Tymczasem jej prezes przebywa w Polsce spokojnie kierując firmą QXL Poland.

Cadena Systems, poznański dystrybutor sprzętu komputerowego, zawiesił działalność. Tymczasem jej prezes przebywa w Polsce spokojnie kierując firmą QXL Poland.

Pod poznańskim numerem telefonu firmy Cadena Systems odzywa się od ponad 2 tygodni wyłącznie aparat zgłoszeniowy. Próżno szukać jakichkolwiek informacji o niej w Internecie, bo spółka zlikwidowała swoje strony WWW. Jej danych teleadresowych nie ma już w poznańskim biurze numerów. Cadena wycofała też wszystkie prowadzone przez siebie aukcje w serwisie Allegro. Co ciekawe, firmy Allegro i Cadena Systems łączy ta sama osoba - Holender Arjan Bakker.

Cadena czyli co?

O Cadenie wiadomo stosunkowo niewiele. Powstała w 1996 r. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mieściła się w położonym koło Poznania Swarzędzu - Jasinie - zajmowała tu m.in. ok. 1000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Miała tylko jeden oddział, ale za to w Warszawie. Na stałe zatrudniała 40 pracowników. Według raportu na temat dystrybutorów IT, opracowanego przez Computer Reseller News, spółka sprzedawała m.in. oprogramowanie, sprzęt sieciowy, modemy, karty graficzne i dźwiękowe, dyski twarde, obudowy, napędy dyskietek, monitory, zasilacze awaryjne, karty wideo, aparaty cyfrowe itp. W ostatnim czasie handlowała przede wszystkim sprzętem Samsunga i Philipsa.

W 1998 r. jej przychody wyniosły 80,5 mln zł, rok później 110 mln zł. W I kwartale 2000 r. sięgnęły one 25 mln zł, co - gdyby tendencja się utrzymała i nie było żadnych wahnięć na rynku - mogłoby oznaczać, że będą one w efekcie niższe niż rok wcześniej. Brakuje danych o zyskach. Z usług spółki skorzystało 1500 klientów.

"Cadena nie była liczącym się dystrybutorem sprzętu komputerowego na rynku" - twierdzi duży poznański hurtownik. - "Na rynku liczy się specjalizacja, a Cadena jej nie miała".

Dystrybutorzy i producenci sprzętu twierdzą, że Cadena definitywnie zakończyła swoją działalność, o czym świadczą zamknięte biura, nieczynne telefony i wycofanie się ze wszelkich umów, a także ogromna, w ostatnim czasie, wyprzedaż zmagazynowanych produktów. Do sądu nie wpłynął jednak jeszcze ani wniosek o likwidację ani o upadłość firmy.