Konflikt akcjonariuszy WP.pl przed sądem arbitrażowym

W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się postępowanie w sądzie arbitrażowym dotyczące sporu o odkupienie od mniejszościowych udziałowców Wirtualnej Polski akcji portalu. Proces jest poufny, a jego finał może być znany w ciągu najbliższych miesięcy.

Zgodnie z umową, jaką zawarli udziałowcy Wirtualnej Polski - GIF oraz Key7 (spółki należące do Macieja Grabskiego i Jacka Kawalca, posiadające mniej niż 20% akcji portalu) - z większościowym akcjonariuszem TP Internet, wszelkie spory właścicielskie dotyczące WP rozpatrywane są przed sądem arbitrażowym. Oznacza to przede wszystkim krótsze postępowanie oraz brak możliwości późniejszego odwoływania się od wyroku. Tym samym decyzja arbitrów, która najprawdopodobniej zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy, będzie ostateczna.

Przypomnijmy, że konflikt dotyczy przewidzianego w umowie odkupienia przez TPI od mniejszościowych akcjonariuszy ich udziałów w spółce. Wycenę akcji uzależniono od liczby użytkowników portalu i mogła ona sięgnąć nawet powyżej 66 USD/za akcję. Za swoje udziały mniejszościowy akcjonariusze mieli otrzymać nawet do 58 mln USD.

Doszło do konfliktu o wykonywalność zapisów umowy. Jak opowiadali mniejszościowi akcjonariusze: Jacek Kawalec i Maciej Grabski w wywiadach dla Internet Standard wywierano na nich presję wycofania się z umowy. Postawę TPI wyjaśniał w rozmowie z nami prezes firmy Marek Konarski.

Po bezowocnych rozmowach sporną sprawę skierowano do sądu arbitrażowego. Proces jest poufny, więc strony nie mogą komentować jego przebiegu.