Komunikator internetowy AIM otwarty na wszelkie propozycje

Idea open source odniosła na świecie kolejne ważne zwycięstwo. Firma America Online umożliwiła dostęp do komunikatora internetowego AIM wszystkim programistom chętnym do współpracy nad poprawą jego działania. Teraz każdy może napisać wtyczkę, nakładkę, czy nawet własnego klienta sieci AIM, korzystając z dostarczonych przez koncern narzędzi.

W AOL ruszył projekt "Open AIM", który ma za zadanie dostarczyć za darmo narzędzi każdemu chętnemu twórcy oprogramowania, który chciałby zrobić coś dobrego dla liczącej ponad 63 miliony użytkowników społeczności AIM. Projekt Open AIM daje małym firmom, społecznościom internetowym i programistom dostęp do kodu źródłowego AIM Triton. Na bazie tego komunikatora internetowego nowej generacji każdy może stworzyć wtyczkę, nakładkę czy nawet własnego klienta sieci AIM i sprzedawać go użytkownikom. Firma AOL pozwoliła nawet na umieszczanie w nich reklam w dowolnej formie i kształcie, i zarabianie na nich.

America Online zapewnia, że komunikatory internetowe stworzone w ramach projektu Open AIM będą wspierane przez AOL i będą w pełni kompatybilne z resztą sieci AIM. Oznacza to, że każdy użytkownik sieci będzie się mógł, bez najmniejszego problemu, zalogować do dowolnego klienta Open AIM korzystając ze swojego loginu i hasła. Jedynie w przypadku użytkowników biznesowych może być potrzebne podpisanie osobnych umów. Najważniejszą sprawą dla firmy America Online jest zachowanie standardów bezpieczeństwa. Wszystkie połączenia między komputerem a siecią AIM, dokonywane za pomocą programów Open AIM, będą obowiązkowo szyfrowane przy pomocy SSL, niezależnie od tego czy użytkownik będzie miał własny certyfikat bezpieczeństwa. Zadbano także o to, by wszystkie połączenia typu peer-to-peer były odpowiednio zabezpieczone, a także by można było zagwarantować tożsamość użytkownika, niezależnie od używanego przez niego klienta sieci AIM.

AOL zapewnia deweloperom dostęp do wszystkich sieci, którymi się opiekuje, czyli usług AIM i ICQ, a także iChat. Także firmowe komunikatory internetowe nie będą poszkodowane - programiści będą się mogli w ramach projektu Open AIM łączyć z Microsoft Live Communications Server, IBM Lotus Sametime 7.0, Reuters 5.0 Communicator, Antepo, Parlano, Omnipod i Jabberem. Według AOL, projekt Open AIM cieszy się bardzo dużą popularnością. Miesięcznie na stronie projektu loguje się ponad 2 miliony użytkowników, a w ciągu doby potrafi się na niej pojawić nawet ćwierć miliona potencjalnych twórców oprogramowania AIM.

Więcej szczegółów na stronie AIM Developers.