Komunikator Skype uwolniony

Skype Technologies ogłosiło, że udostępnia wszystkim deweloperom narzędzia SkypeNet i SkypeWeb API (application programming interfaces). Mają one być przydatne wszystkim, którzy chcieliby zaimplementować Skype Instant Messaging na stronach internetowych lub w tworzonych przez siebie aplikacjach.

"Zawsze byliśmy za otwartością oprogramowania w sieci" - stwierdził współzałożyciel Skype, Janus Friis. Według niego, ruch otworzenia narzędzi dla wszystkich chętnych nie został spowodowany decyzją o wkroczeniu na rynek VoIP dokonaną przez Google. Podkreślił, że jest to raczej część strategii ułatwienia firmom, organizacjom i indywidualnym użytkownikom łączenie się z platformą Skype i skuteczne wykorzystywanie usług poprzez przeglądarki internetowe.

Według Friisa, już w tej chwili, narzędziami zainteresowanych jest wielu twórców oprogramowania i sprzętu. Sam producent skupi się teraz raczej na próbach większego zaistnienia na rynku rozmów telefonicznych, wykonywanych bez pośrednictwa komputera. Niestety, przynajmniej obecnie, firma nie zamierza "uwolnić" narzędzi służących do wykorzystania najbardziej znanej funkcji Skype - tych służących do telefonicznych połączeń VoIP.

Więcej informacji: Skype