Komputronik, Action i projekt e-commerce poza Polską?

Notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki dystrybuujące sprzęt IT prowadzą rozmowy o współpracy przy projekcie e-commerce, lecz nie planują fuzji

Zarządy spółek Komputronik i Action wydały dziś oświadczenia, w których dementują doniesienia dotyczące fuzji lub innych związków kapitałowych między ACTION S.A. i Komputronik S.A. "Spółka nie prowadzi żadnych rozmów z innymi podmiotami gospodarczymi, których celem byłyby jakiekolwiek związki kapitałowe czy fuzja" - czytamy w oświadczeniu Komputronik. Z oświadczenia jednak dowiadujemy się, że spółki prowadzą rozmowy o możliwości współpracy przy wspólnym projekcie związanym z prowadzeniem sprzedaży internetowej poza granicami Polski.

Niestety nie wiadomo o jakim projekcie mowa. - "Ze względu na fakt, że rozmowy znajdują się obecnie na bardzo wczesnym etapie, projekt nie został jeszcze opracowany w stopniu, który umożliwiałby zarządowi Komputronik S.A. wydanie oficjalnego komunikatu na ten temat" - czytamy w oświadczeniu spółki Komputronik.

Jak dowiedział się InternetStandard, rozmowy między spółkami Action i Komputronik są w bardzo wczesnej fazie i może z nich nic nie wyniknąć. Spółki zdecydowały się by poinformować o swoich działaniach rynek, by zdementować powstałe plotki. - Informacja o prowadzonych rozmowach pojawiła się w niektórych mediach, na forach. Niektóry uznali także, że jest ona za mało "głośna" i pojawiły się plotki o fuzji. Nie jest to prawda - mówi Kajetan Adamczak odpowiedzialny za PR w Komputronik. - "Dlatego przy okazji dementowania plotek, ujawniliśmy też, że prowadzone są rozmowy."

Każda ze spółek odpowiada przed własnymi akcjonariuszami, dlatego zdecydowano się na wydanie oddzielnych komunikatów.

Co z tego wyniknie?

Zgodnie ze strategią rozwoju spółki Komputronik planuje otwieranie oddziałów lokalnych w krajach Europy Środkowo -Wschodniej, będących członkami Unii Europejskiej oraz "umiędzynarodowienie" działalności poprzez wprowadzenie wielojęzyczności i wielowalutowości sklepu internetowego: www.komputronik.pl.

W skład Grupy Action S.A., która coraz silniej zaznacza swoją obecność w sieci, wchodzą już dwa sklepy internetowe: otwarty w 2006 r. wielobranżowy A.pl (prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów spożywczych, artykułów biurowych, zoologicznych, AGD, sprzętu elektronicznego oraz wina) i przejęty w maju br. Gram.pl.

Trudno jeszcze powiedzieć, co może powstać ze współpracy obu spółek. Wydaje się, że Komputronik mógłby wnieść do tego "małżeństwa" swoje kompetencje w dziedzinie sprzedaży on-line (w zeszłym roku był drugim największym e-sklepem z elektroniką w Polsce). Z kolei Action posiada spore doświadczenie na rynkach zagranicznych - na rynku ukraińskim posiada sieć kilkunastu sklepów oferujących od 2004 roku asortyment RTV/AGD. Może właśnie w tym kraju (choć nie jest to teren UE) powstanie wspólny projekt e-commerce dwóch gigantów ? Komputronik S.A. jest też jedynym udziałowcem K24 International s.r.o., operatora sklepu internetowego na terenie Czech i Słowacji.