Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Komputronik, Action i projekt e-commerce poza Polską?

Notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki dystrybuujące sprzęt IT prowadzą rozmowy o współpracy przy projekcie e-commerce, lecz nie planują fuzji

Zarządy spółek Komputronik i Action wydały dziś oświadczenia, w których dementują doniesienia dotyczące fuzji lub innych związków kapitałowych między ACTION S.A. i Komputronik S.A. "Spółka nie prowadzi żadnych rozmów z innymi podmiotami gospodarczymi, których celem byłyby jakiekolwiek związki kapitałowe czy fuzja" - czytamy w oświadczeniu Komputronik. Z oświadczenia jednak dowiadujemy się, że spółki prowadzą rozmowy o możliwości współpracy przy wspólnym projekcie związanym z prowadzeniem sprzedaży internetowej poza granicami Polski.

Niestety nie wiadomo o jakim projekcie mowa. - "Ze względu na fakt, że rozmowy znajdują się obecnie na bardzo wczesnym etapie, projekt nie został jeszcze opracowany w stopniu, który umożliwiałby zarządowi Komputronik S.A. wydanie oficjalnego komunikatu na ten temat" - czytamy w oświadczeniu spółki Komputronik.

Jak dowiedział się InternetStandard, rozmowy między spółkami Action i Komputronik są w bardzo wczesnej fazie i może z nich nic nie wyniknąć. Spółki zdecydowały się by poinformować o swoich działaniach rynek, by zdementować powstałe plotki. - Informacja o prowadzonych rozmowach pojawiła się w niektórych mediach, na forach. Niektóry uznali także, że jest ona za mało "głośna" i pojawiły się plotki o fuzji. Nie jest to prawda - mówi Kajetan Adamczak odpowiedzialny za PR w Komputronik. - "Dlatego przy okazji dementowania plotek, ujawniliśmy też, że prowadzone są rozmowy."

Każda ze spółek odpowiada przed własnymi akcjonariuszami, dlatego zdecydowano się na wydanie oddzielnych komunikatów.

Co z tego wyniknie?

Zgodnie ze strategią rozwoju spółki Komputronik planuje otwieranie oddziałów lokalnych w krajach Europy Środkowo -Wschodniej, będących członkami Unii Europejskiej oraz "umiędzynarodowienie" działalności poprzez wprowadzenie wielojęzyczności i wielowalutowości sklepu internetowego: www.komputronik.pl.

W skład Grupy Action S.A., która coraz silniej zaznacza swoją obecność w sieci, wchodzą już dwa sklepy internetowe: otwarty w 2006 r. wielobranżowy A.pl (prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów spożywczych, artykułów biurowych, zoologicznych, AGD, sprzętu elektronicznego oraz wina) i przejęty w maju br. Gram.pl.

Trudno jeszcze powiedzieć, co może powstać ze współpracy obu spółek. Wydaje się, że Komputronik mógłby wnieść do tego "małżeństwa" swoje kompetencje w dziedzinie sprzedaży on-line (w zeszłym roku był drugim największym e-sklepem z elektroniką w Polsce). Z kolei Action posiada spore doświadczenie na rynkach zagranicznych - na rynku ukraińskim posiada sieć kilkunastu sklepów oferujących od 2004 roku asortyment RTV/AGD. Może właśnie w tym kraju (choć nie jest to teren UE) powstanie wspólny projekt e-commerce dwóch gigantów ? Komputronik S.A. jest też jedynym udziałowcem K24 International s.r.o., operatora sklepu internetowego na terenie Czech i Słowacji.