Komputery w dół

O blisko 7% spadła w czwartym kwartale ubiegłego roku ogólnoświatowa sprzedaż komputerów PC - wynika z raportu firmy analitycznej IDC.

O 6,7% spadła w czwartym kwartale ubiegłego roku (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2000) ogólnoświatowa sprzedaż komputerów PC - wynika z opublikowanego właśnie raportu firmy analitycznej International Data Corporation (IDC). Opracowanie przynosi jednak również dobre wieści - pod koniec czwartego kwartału analitycy zaobserwowali bardzo wyraźny wzrost popytu na "pecety". I mimo, iż nastąpił on zbyt późno, by "uratować" grudniowe statystyki, to przedstawiciele IDC uważają, że może on oznaczać początek poprawy w branży IT - zarówno na rynku europejskim, jak i w USA.

W analizowanym przez IDC okresie najlepsze wyniki zanotował Dell - to jedyna firma, która zwiększyła w tym czasie sprzedaż (pod koniec grudnia 14,2% sprzedawanych na świecie komputerów pochodziło z jego fabryk). Na drugie miejsce spadł za to Compaq, którego udział w rynku wyniósł w tym czasie 11,2% (czyli o 1,7% mniej niż w roku ubiegłym). Na stałym poziomie pozostała sprzedaż komputerów Hewlett-Packard - w czwartym kwartale 2001 r., podobnie jak rok wcześniej, udział firmy w światowym rynku komputerów PC wyniósł 8%. "Wielką Piątkę" zamykają IBM oraz Fujitsu Siemens.