Komputerowy gang rozbity

Ponad 100 osób liczyła rozbita przez lubuską policję zorganizowana grupa przestępców internetowych - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Gang działał m.in. w Polsce, USA oraz Australii - powiedziała PAP Agata Sałatka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Na liście przestępstw popełnianych przez grupę znalazły się m.in. włamania do systemów komputerowych oraz dystrybuowanie nielegalnego oprogramowania.

Policja nie podała na razie dokładnych informacji o tym, ile osób aresztowano i ilu przedstawiono zarzuty - wiadomo, że wśród aresztowanych są uczniowie szkół o profilu informatycznym, pracownik sklepu ze sprzętem komputerowym oraz informatyk.

Jak podaje PAP, z ustaleń policji wynika, że członkowie grupy włamywali się do systemów komputerowych polskich i zagranicznych uczelni (przede wszystkim technicznych). Zajmowali się również dystrybuowaniem nielegalnego oprogramowania - w ich ofercie znaleźć można było wiele gier na długo przed ich oficjalną premierą. Przestępców podejrzewa się również o kradzież danych ze 'zhakowanych' systemów (m.in. prac naukowych - później odpłatnie oferowali możliwość korzystania z wykradzionych informacji).

Przedstawiciele lubuskiej policji twierdzą, iż dzięki współpracy z policją z innych krajów, dysponują istotnymi dowodami w tej sprawie. Dodatkowo, podczas przeszukań zabezpieczono wiele dowodów rzeczowych - m.in. nośniki optyczne, twarde dyski oraz komputery. Większość członków grupy podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Aktualizacja: 24 sierpnia 2004 07:19

Wiadomo już, że rozbita grupa nosiła nazwę Warez City. Na jej trop gorzowscy policjanci wpadli w październiku 2003 r. - od tego czasu prowadzono działania operacyjne w tej sprawie. Policjanci mówią, że dowody zdobyte podczas przeszukań w domach zatrzymanych wskazują, że włamali się oni na co najmniej 20 serwerów różnych instytucji i szkół. W sprawę zaangażowane jest m.in. amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) - wczoraj w Gorzowie pojawił się oficer łącznikowy FBI, Joel Irvin.