Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Komputerowy gang rozbity

Ponad 100 osób liczyła rozbita przez lubuską policję zorganizowana grupa przestępców internetowych - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Gang działał m.in. w Polsce, USA oraz Australii - powiedziała PAP Agata Sałatka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Na liście przestępstw popełnianych przez grupę znalazły się m.in. włamania do systemów komputerowych oraz dystrybuowanie nielegalnego oprogramowania.

Policja nie podała na razie dokładnych informacji o tym, ile osób aresztowano i ilu przedstawiono zarzuty - wiadomo, że wśród aresztowanych są uczniowie szkół o profilu informatycznym, pracownik sklepu ze sprzętem komputerowym oraz informatyk.

Jak podaje PAP, z ustaleń policji wynika, że członkowie grupy włamywali się do systemów komputerowych polskich i zagranicznych uczelni (przede wszystkim technicznych). Zajmowali się również dystrybuowaniem nielegalnego oprogramowania - w ich ofercie znaleźć można było wiele gier na długo przed ich oficjalną premierą. Przestępców podejrzewa się również o kradzież danych ze 'zhakowanych' systemów (m.in. prac naukowych - później odpłatnie oferowali możliwość korzystania z wykradzionych informacji).

Przedstawiciele lubuskiej policji twierdzą, iż dzięki współpracy z policją z innych krajów, dysponują istotnymi dowodami w tej sprawie. Dodatkowo, podczas przeszukań zabezpieczono wiele dowodów rzeczowych - m.in. nośniki optyczne, twarde dyski oraz komputery. Większość członków grupy podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Aktualizacja: 24 sierpnia 2004 07:19

Wiadomo już, że rozbita grupa nosiła nazwę Warez City. Na jej trop gorzowscy policjanci wpadli w październiku 2003 r. - od tego czasu prowadzono działania operacyjne w tej sprawie. Policjanci mówią, że dowody zdobyte podczas przeszukań w domach zatrzymanych wskazują, że włamali się oni na co najmniej 20 serwerów różnych instytucji i szkół. W sprawę zaangażowane jest m.in. amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) - wczoraj w Gorzowie pojawił się oficer łącznikowy FBI, Joel Irvin.