Komputer z Google Chrome OS za miesiąc?

Jak donosi serwis internetowy Shanzi.com, pierwsze urządzenie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Google Chrome OS może trafić do sprzedaży już pod koniec października br.

Zobacz Ranking produktów PC World - netbooki

Zgodnie z informacjami Shanzi.com, producentem urządzenia ma być chińska spółka Lemote. Wyprodukowany przez nią netbook - pierwszy z rodziny budżetowych komputerów tego typu oferowanych przez firmę - ma trafić na półki sklepów z preinstalowanym Chrome OS. Netbook ma zostać wyposażony w procesory Loongson 2F (również chińskiej produkcji, których architektura przypomina układy Arm).

Google nie komentuje tych doniesień, mimo faktu, że spekulacje o premierze urządzeń z Chrome OS na pokładzie krążą po Internecie od kilku tygodni. Firma nie ustosunkowała się nawet do informacji o rzekomych screenshotach tego systemu. Dlatego też wszelkie informacje o rychłej premierze komputerów z Chrome bez oficjalnego potwierdzenia należy traktować z dużą dozą sceptycyzmu.

Chińscy wytwórcy mogą być bardziej skłonni do wypróbowywania nowych rozwiązań, takich jak zapowiedziany w lipcu br. system operacyjny Google. Zachodnie koncerny o ugruntowanej marce i pozycji zapewne okażą się w tym względzie bardziej wstrzemięźliwe - rozszerzanie oferty o innowacyjne technologie odbywa się po serii rygorystycznych testów. Trzeba jednak podkreślić, że grono firm, z którymi Google współpracuje nad rozwojem projektu, jest już dość pokaźne. Znalazły się w nim takie spółki jak HP, Acer, Asustek i Lenovo oraz wytwórcy procesorów: Qualcomm, Texas Instruments i Freescale Semiconductor, a nawet Intel.

Google Chrome OS to system tworzony na bazie przeglądarki Google Chrome. Ma obsługiwać architekturę procesorów x86 i Arm. Przeznaczony jest przede wszystkim dla typowych internautów, najczęściej w codziennej pracy z komputerem korzystających z Internetu.