Komórkowe gadżety w Hanowerze

Na CeBIT 2003 w Hanowerze praktycznie wszystkie nowe prezentowane telefony GSM miały wbudowaną kamerę, usługi MMS (GPRS), aplikacje Javy, funkcję nagrywania filmów z sieci i odsłuchiwanie plików dźwiękowych mp3 wraz z możliwością instalacji gier z Internetu.

Nowością w telefonii komórkowej stały się usługi mobilnych wideokonferencji, do realizacji których producenci przygotowali specjalne telefony z dwoma kamerami: wewnętrzną do prowadzenia wideokonferencji i zewnętrzną do robienia zdjęć.

Większy komfort przy robieniu zdjęć można było uzyskać przy korzystaniu z telefonów Panasonica z ruchomą kamerą – dowolnie obracaną w dwóch płaszczyznach.

Wśród ciekawych rozwiązań był najnowszy "kombajn komórkowy" A835 Motoroli (trzy zakresy GSM, usługi MMS,

, odtwarzacz mp3, pozycjonowanie , interfejs Bluetooth oraz przekaz w technologii streaming video), pozwalający odbierać w czasie rzeczywistym filmy pełnometrażowe.

Nieco inne trendy telefonów przyszłości zaprezentowała Nokia, zastępując klawiaturę telefonu piórem współdziałającym z kamerą, która obserwuje i rejestruje ruch pisaka. Inteligentne pióro-kamera telefonu przetwarza on-line pismo odręczne na znaki tekstowe i automatycznie wysyła je do miejsca przeznaczenia lub zapamiętuje w pamięci własnej (do 100 stron formatu A5). Wprowadzenie na rynek pióra Nokia Digital Pen SU-1B jest planowane na trzeci kwartał 2003 r. Podobne rozwiązanie bez klawiaturowej obsługi telefonu zaprezentował również Siemens.