Komórki mają swoje święto

W Barcelonie ruszyły największe targi telekomunikacji mobilnej. Organizatorzy Mobile World Congress 2009 spodziewają się ok. 50 tys. odwiedzających, nieco mniej niż w zeszłym roku. Część bardziej sceptycznych analityków twierdzi, iż w związku z kryzysem gospodarczym tegoroczna impreza będzie raczej okazją do długich rozmów przy hiszpańskim winie, a nie dyskusji o telekomunikacji... Nie zmienia to faktu, że MWC to wciąż największe święto telefonii komórkowej, w którym swoje rozwiązania prezentują giganci IT.

Technologie w teorii i praktyce

W ostatnim czasie wiele mówi się o rozwiązaniach 4G (Long Term Evolution i mobilny WiMAX), toczących między sobą swego rodzaju bitwę o dominację na rynku telekomunikacji. Oczywiste jest zatem, że na MWC 2009 wiele będzie mówiło się właśnie na ten temat - choć jak zaznaczają analitycy będą to przede wszystkim teoretyczne prezentacje i "życzeniowe" prognozy.

"W dobie kryzysu większość pytanych przez nas operatorów obecnych na targach planuje rozwijać usługi dodane do swojej tradycyjnej oferty (głos, transmisja danych) niż inwestować w nowe rozwiązania, wymagające modernizacji infrastruktury." - twierdzi Luke Thomas z Frost & Sullivan. Z tego względu na MWC 2009 można spodziewać się szerszej dyskusji na temat rozbudowy sieci 3G do obsługi technologii HSPA (High Speed Packet Access) i HSPA+, a mobilny WiMAX i LTE wciąż traktowane będą, jako ciekawostka.

Eksperci przewidują, że prawdziwa ekspansja LTE nastąpi za kilka lat, w przyszłym roku mają zacząć pojawiać się pierwsze komercyjne wdrożenia wraz z odpowiednio wyposażonymi telefonami komórkowymi. Należy mieć na uwadze, że główne cechy LTE (prędkość transmisji danych, minimalne opóźnienia) jako takie nie wystarczą do popularyzacji tej technologii. Konieczne jest równoległe przedstawienie szerokopasmowych aplikacji, które z jednej strony będą funkcjonalne i przyjazne (stosunkowo małe ekrany telefonów) dla użytkowników, a z drugiej pozwolą operatorom zarobić (minimalizując czas zwrotu kosztów inwestycyjnych i zwiększając współczynnik ARPU - Average Revenue Per User).

Jedną z firm, która zaprezentuje na targach swoje całościowe rozwiązanie LTE będzie Alcatel-Lucent. Koncern jest także inicjatorem programu "ng Connect", mającego na celu przyspieszenie prac nad implementacją technologii u światowych operatorów i dostarczeniu im odpowiednich aplikacji. Do inicjatywy dołączyli już m.in. Samsung Electronics, Connect2Media, Signexx, QNX Software Systems. Nadine Manjaro z ABI Research podkreśla, że "ng Connect" może być bardzo pomocny dla operatorów i w zależności od zaangażowania poszczególnych członków przynieść wymierne rezultaty (próbne testy jeszcze w tym roku, w następnych latach wdrożenia LTE).

Na MWC 2009 swoje najnowsze stacje bazowe LTE zaprezentują także inni liderzy tego segmentu: Ericsson i Nokia Siemens Networks. Szwedzki koncern będzie również promował technologię HSPA+ pozwalającą uzyskiwać teoretyczne prędkości transmisji danych do 42 Mb/s (download).

Mobilny WiMAX, nazywany przez część ekspertów siecią 4G (podobnie jak LTE), będzie reprezentowany m.in. przez spółki: Alvarion, Clearwire, Digicel, WiMAX Telecom, Comstar. Jak twierdzi Mike Roberts z Informa Telecoms & Media dla technologii WiMAX to jednocześnie najlepszy i najgorszy czas. W ubiegłym roku na rynku pojawiło się wiele rozwiązań obsługujących ten standard, przyspieszono prace nad certyfikacją urządzeń itp. Silna promocja technologii komórkowych (w tym HSPA, HSPA+) stanowi jednak znaczącą konkurencję dla WiMAX-a. Roberts podkreśla, że np. w Europie Zachodniej WiMAX praktycznie nie istnieje w porównaniu z wdrożeniami sieci 3,5G (HSPA).

Jednym z ciekawszych rozwiązań promujących standard IEEE 802.16e będzie prezentacja specjalizowanego układu scalonego, który zużywa mało energii, nie potrzebuje zewnętrznej pamięci DRAM, potrafi obsłużyć ruch na poziomie 40 Mb/s i "pokrywa" pasma przyznane WiMAX-owi (2,3;2,5;3,5 GHz).

Komórkowy zawrót głowy

Mobile World Congress 2009 to przede wszystkim okazja do zaprezentowania najnowszych modeli telefonów komórkowych. Mimo, iż nie sprzedają się one w ostatnim czasie tak dobrze, jak w latach ubiegłych (Telefony komórkowe tylko na nieznacznym plusie), to wciąż kuszą atrakcyjnym wyglądem i nowymi funkcjami.

Komórki mają swoje święto

Samsung Blue Earth

Odwiedzający targi będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszą, ekologiczną, propozycją Samsung Electronics. Telefon Blue Earth zasilany jest energią słoneczną, można go poddać całkowitej procedurze recyclingu, nie zawiera także żadnych szkodliwych substancji. Blue Earth ma dotykowy ekran, a na tylnej obudowie ma baterie (panele) słoneczne, które powinny być jak najczęściej wystawione na działanie naszej życiodajnej gwiazdy.

Komórki mają swoje święto

Sony Ericsson W995

Koncern Sony Ericsson zapowiedział, że w drugiej połowie roku wypuści na rynek telefon o roboczej nazwie Idou, z matrycą o gigantycznej wręcz liczbie pikseli (12,1 Mpix). Na MWC 2009 firma zaprezentuje zaś model W995, wyposażony w "skromną" matrycę złożoną z 8 Mpix, funkcję walkmana, odbiornik GPS, Wi-Fi i HSPA (na rynek trafi w II kwartale bieżącego roku).

Targi Mobile World Congress 2009 zakończą się 19 lutego br.