Komórki Siemensa i Motoroli razem?

Producenci rozważają połączenie swoich działów telefonii komórkowej. Wartość powstałego przez fuzję podmiotu wyniosłaby 25 mld USD

Kolejni znaczący gracze na rynku telefonii komórkowej, Motorola i , negocjują w sprawie powołania do życia nowej spółki joint-venture. Firma miałaby powstać na podobnych warunkach jak Sony Ericsson Mobile Communications (SEMC), czyli poprzez połączenie działów telefonii komórkowej obu koncernów. Nowopowstała spółka miałaby wartość około 20-25 mld USD.

Rzecznicy prasowi Siemensa i Motoroli, nie potwierdzili tych doniesień. Jednak według Wall Street Journal rozmowy między zarządami obu przedsiębiorstw toczą się już od kilku miesięcy. Powodem ewentualnego połączenia działów obu gigantów, są najprawdopodobniej problemy finansowe obu spółek. W wyniku strat przynoszonych m.in. przez działy produkcji telefonów, Motorola zmuszona była zwolnić ponad 30 tys. pracowników. Siemens w ostatnim okresie zredukował ilość miejsc pracy o 7,5 tys.

Zarówno SEMC, jak i podmiot, który miałby powstać z połączenia komórkowych działów Motoroli i Siemensa, to z pewnością zagrożenie dla rynkowego lidera w sektorze aparatów komórkowych, fińskiej Nokii. Motorola zajmuje bowiem drugą, a Siemens czwartą pozycję na tym rynku.