Komisja Europejska limituje opłaty za roaming danych

Od poniedziałku obowiązują nowe regulacje mające na celu ograniczenie kosztów transmisji danych poza macierzystą siecią komórkową. W trosce o obywateli krajów członkowskich Komisja Europejska nałożyła na operatorów obowiązek wyłączania usług roamingu danych po przekroczeniu określonego wcześniej limitu.

Zgodnie z nowymi regulacjami operatorzy sieci komórkowych są zobowiązani do limitowania miesięcznych opłat za roaming danych. Usługi takie mają być wyłączane po wyczerpaniu ustalonego wcześniej limitu opłat za transmisję danych poza macierzystą siecią komórkową. Zgodnie z obowiązującym od poniedziałku prawem operatorzy sieci GSM mają również obowiązek informowania swoich abonentów o wyczerpaniu 80 proc. limitu opłat za roaming danych. Unijna regulacja gwarantuje abonentom możliwość zmiany limitu opłat za transmisję danych poza siecią macierzystą. Domyślnie jego wysokość ma być ustalona na równowartość 50 euro.

Według przedstawicieli unijnego regulatora nowe prawo ma na celu ochronę konsumentów. W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele przytaczają m.in. przykład obywatela Niemiec, który przebywając we Francji i korzystając z transmisji danych oglądał nadawany w Internecie program telewizyjny. Wysokość jego rachunku telefonicznego miała przekroczyć 46 tys. euro.

Operatorów sieci komórkowych obowiązuje również dość restrykcyjne prawo dotyczące maksymalnej wysokości opłat za połączenia telefoniczne i przesyłanie wiadomości tekstowych w roamingu. Zgodnie z ubiegłorocznymi postanowieniami koszt netto jednej minuty rozmowy spoza macierzystej sieci komórkowej nie może przekraczać 43 eurocentów. Od czerwca br. limit ten ma zostać obniżony do 0,39 euro za minutę, a za rok - o kolejne 4 eurocenty. Od czerwca 2011 spadnie również maksymalna wysokość opłat za odebranie rozmowy w roamingu. Stosowny limit ustalono na 11 eurocentów netto. Już dziś tej wartości nie może przekraczać opłata za wysłanie wiadomości tekstowej spoza własnej sieci GSM. Odbieranie wiadomości SMS jest bezpłatne.

Czytaj też:

Google na celowniku UE

Nokia Siemens Networks rozbudowuje sieć Polkomtela

Pierwsze kontrakty na budowę unijnego systemu nawigacji warte miliard euro