Kolejne 'torrentowe' serwisy znikają z Sieci

Amerykański przemysł filmowy odniósł kolejny sukces w walce z serwisami internetowymi, oferującymi odnośniki do plików dostępnych w sieciach BitTorrent. Tym razem reprezentującej koncerny filmowe organizacji MPAA udało się doprowadzić do zamknięcia stron Torrentz.com oraz UK-Torrents.com.

Organizacja Motion Picture Association of America rozpoczęła działania przeciwko serwisom 'torrentowym' w połowie grudnia 2004 r. Działania te polegają przede wszystkim na zmuszaniu (na różne sposoby - np. poprzez pozwy) operatorów takich witryn do zamykania serwisów. W wyniku tych akcji z Internetu zniknęły m.in. SuprNova, LokiTorrent czy Torrentbits - a teraz również Torrentz.com i UK-Torrents.com. Nie wiadomo do końca, w jakich okolicznościach z Sieci zniknął serwis UK-Torrents.com - poinformowano za to, że administrator serwisu Torrentz.com, w obliczu zaogniającej się sytuacji, postanowił po prostu zlikwidować swoją stronę.

Taktyka MPAA podyktowana jest faktem, iż w sieciach opartych na systemie BitTorrent pobieranie plików możliwe jest dzięki temu, że na centralnych serwerach umieszczane są odnośniki .torrent, w których zapisywane są informacje o plikach przesyłanych w sieci. Wyłączenie tych serwerów uniemożliwia funkcjonowanie sieci. I to właśnie jest celem MPAA - organizacja zamierza sukcesywnie pozywać operatorów 'torrentowych' serwerów i zmuszać ich do wyłączania serwerów.

Producenci programów służących do bezpośredniej wymiany plików zdążyli już zresztą zareagować na nową strategię MPAA - pojawiły się już pierwsze aplikacje, umożliwiające pobieranie plików z sieci BitTorrent bez konieczności korzystania z owych centralnych serwerów (np. Exeem).

Szerzej o nowej strategii MPAA pisaliśmy w tekście "BitTorrent - nowy etap walki z filmowymi piratami".