Kolejna piramida finansowa w USA

Znów okazało się, że na naiwności inwestorów da się zarobić

W Stanach Zjednoczonych wszczęto postępowanie w sprawie internetowej piramidy finansowej. Według wstępnych danych, około 2 tysięcy jej klientów straciło blisko 3 miliony dolarów.

Spółka Le Club Prive za samo przystąpienie życzyła sobie 1,5 tysiąca dolarów. Następnie płaciło się co miesiąc 149 dolarów. Jak w każdej piramidzie za wprowadzenie nowych „klientów” obiecywano premie, a samym uczestnikom udziały w przyszłych zyskach funduszu. Śledztwo wszczęte przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych wykazało, że cała spółka nie miała żadnych poważnych planów inwestorskich, a została zawiązana tylko w celu naciągania biznesmenów. Po orzeczeniu komisji sąd okręgowy w Dallas rozpoczął postępowanie przeciwko oszustom i nakazał blokadę ich kont (na których może znajdować się nawet 12 milionów dolarów).

To nie pierwsze postępowanie przeciwko amerykańskim piramidom finansowym. Według szacunków Komisji Papierów Wartościowych, takie spółki tylko w ubiegłym roku wyciągnęły miliony dolarów z kieszeni tysięcy oszukanych inwestorów.