Kolejna ofensywa RIAA

Organizacja zrzeszająca firmy przemysłu muzycznego w USA - The Record Industry Association of America wraz z organizacją zrzeszająca producentów filmowych - Motion Picture Association of America zaapelowały do tysiąca największych amerykańskich firm o przestrzeganie praw autorskich.

Obie organizacje w specjalnym piśmie wystosowanym do tysiąca największych firm w USA, wzywają je do zaprzestania łamania praw autorskich za pośrednictwem swoich komputerów i sieci. Jest to nawiązanie do faktu pobierania plików muzycznych przez pracowników amerykańskich firm z wykorzystaniem do tego celu służbowych komputerów. RIAA i MPAA ostrzegają w rzeczonym piśmie, że podejmą odpowiednie kroki prawne, jeżeli firmy te nie podejmą środków mających na celu ukrócenie procederu wymiany plików z wykorzystaniem firmowych komputerów. Zdaniem obu organizacji, szefowie firm mają zarówno prawo, jak i moralny obowiązek, żeby zakazać swym pracownikom korzystania z serwisów P2P w miejscu pracy.

RIAA ma już na swoim koncie pewne sukcesy w walce z piractwem muzycznym w firmach. Dla przykładu - w kwietniu 2002 roku, firma Integrated Information Systems musiała zapłacić 1 mln USD na rzecz organizacji, po tym jak ujawniono, że pracownicy firmy zajmowali się pobieraniem i dystrybucją plików muzycznych.