Kolejna fałszywa strona z biletami na EURO 2012 namierzona

Zbliżające się EURO 2012 to znakomita okazja dla cyberprzestępców, aby usidlić niczego nie podejrzewających internautów. Potwierdza to kolejna akcja policji uwieńczona namierzeniem phishingowej strony, która oferowała możliwość wylosowania (każda próba kończyła się sukcesem!) wymarzonych biletów.

Fałszywa strona UEFA

Oficjalna strona UEFA

Polecamy:

Zobacz też:

Duże imprezy bądź ważne wydarzenia takie jak chociażby zabicie przez Amerykanów lidera Al-Kaidy, to wyśmienita okazja dla sieciowych oszustów.

Najnowszym przykładem takiej przestępczej działalności jest imitująca oficjalną stronę UEFA phishingowa strona www.euro2012portal.com, którą (w końcu) namierzyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie.

Jej twórcy oferowali swoim ofiarom możliwość wylosowania biletów (niestety fikcyjnych) na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które, jak każdy z nas wie, będą organizowane przez Polskę i Ukrainę.

Aby móc wziąć udział w losowaniu wymarzonych biletów, niczego nie podejrzewający sympatycy piłki nożnej musieli się zalogować podając swoje prywatne dane (m.in. nr dowodu tożsamości). W jakiś czas potem otrzymywali wiadomość o szczęśliwej wygranej.

Z ustaleń policji wynika, że bilety kosztowały od 1 do 5 tys. złotych, natomiast na istniejącej od półtora miesiąca fałszywej stronie mogło w tym czasie zarejestrować się około 2 tys. osób z różnych krajów. Co interesujące, ich podejrzeń nie wzbudził fakt, że fałszywa "oficjalna strona UEFA" dostępna była jedynie w języku angielskim.

"www.EURO2012portal.com to jest przykład fałszywego portalu, zadzwonili do mnie w piatek z informacja ze wygralem,na szczescie pokapowalem sie ze cos jest nie tak. 1,5 miecha temu nie podejrzewalem ze sie loguje na podstawionym portalu" - napisał 24 kwietnia na jednej z popularnych witryn informacyjnych internauta podpisujący się jako "oszukany"

O ile jemu udało się uniknąć utraty pokaźnej sumy pieniędzy, o tyle z pewnością wielu internautów nie miało tyle szczęścia (rozsądku). Warto tutaj jednak zauważyć, że jeżeli nawet oszustom internetowym nie udało się od "oszukanego" wyciągnąć pieniędzy, o tyle gładko poszło im z uzyskaniem jego poufnych danych.

W trakcie akcji policjanci zatrzymali jedną osobę, która została tymczasowo aresztowana. Funkcjonariusze twierdzą, że sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa. Proszą też o zgłaszanie się osób, które logowały się na stronie www.euro2012portal.com.

Policja apeluje o ostrożność

W związku z wykrytym przestępstwem policja po raz kolejny apeluje do internautów o ostrożność. Na stronie Policja.pl zamieściła kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać, aby nie dać się złapać w sieci phisherów:

- serwisy nie wysyłają e-maili z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie

- nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila

- należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie

- nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail

- zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML, ?. banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https: //', a nie 'http: //'. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych.